| JusTPauL a întrebat:

Iau inainte de sala creatina iar dupa sala gainer. Mi-am cumparat glutamina si bcaa.
Cum as putea combina aceste suplimente pentru un rezultat cat mai bun?

Răspuns Câştigător
| SMH a răspuns:

Eu am pastile de BCAA. Le iau dupa sau in timpul mesei.
Daca imi spui ce fel de BCAA ai, iti spun cum sa le iei.
Am avut si ON Amino energy (adica BCAA cu energizant). Pe ala il luam inainte de sala.
Totusi parerea mea, cel mai important e sa ai o nutritie calumea. Sa nu iti furi caciula la exerctii si sa le faci corect. Odihna. Apoi vin suplimentele. In frunte cu creatina.
Eu iau acum Creatina, Omega 3 Forte pentru refacere musculara si nu numai. Glucozamina pentru ligamente si incheieturi. Si Caseina inainte de culcare.
Ca sa iti faci o idee despre cine iti da sfaturi, pentru ca ma pot insela in anumite privinte, am 1, 92, 83 kg, Imping 65 la piept. Fac sala serios de un an jumate. Nu pot sa zic ca am facut eficient sala. Dar daca m-as fi apucat acum, cu ce stiu acum, sigur m-as fi facut mai mare intr-un an jumate.
Recomand sa iei tot ce poti de la farmacie. BCAA, Omega 3, Glucozamina pentru incheieturi daca vrei (ca sa nu te doara incheieturile mi tarziu), si ce mai vrei sa-ti iei.
Farmacia Tei e cea mai ieftina.

21 răspunsuri:
| SMH a răspuns:

Amesteca creatina cu gainerul ca sa fie mai chill. Creatina nu conteaza cand o iei. Gainerul e bun imediat dupa sala.
Bcca poti lua spre finalul unei mese.
Glutamina nu-mi mai amintesc. Stiu ca am renuntat s-o mai cumpar din ceva motiv. Am sa ma uit ca m-ai facut curioslaughing

| SMH a răspuns:

Ce fel de BCAA ai? Doar pastile sau ai praf cu energizant?

| SMH a răspuns:

Acum am vazut, l-glutamina se gaseste in alimente. E overkill sa iei si asta. Dai banii aiurea.
Din tot ce iei creatina e cea mai importanta. Iti da energie. Gainerul poate fi inlocuit cu mese. Dar e util cand n-ai timp sa-ti faci de mancare. Aminoacizii sunt ieftini, asa ca merg luati. Ajuta la sedimentarea proteinelor. Bafta!

| JusTPauL explică (pentru SMH):

Am citit si eu ca se gaseste in mancare glutamina.dar cica scade mult in timpul antrenamentului.a fost ieftina 10 euro 50 porti de cate 5g
Iar bcaa tot asa 10e 16 portii de cate 30g...5g bcca si 25 proteine.

| AnastasiaK a răspuns (pentru SMH):

Tot ce a precizat el se gaseste si in alimente, nu doar glutamina.

| SMH a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ia spune-mi tu unde gasesti tu creatina in alimente?

| AnastasiaK a răspuns (pentru SMH):

In carne in general. Asa cum o produce organismul uman, o produc si alte organisme vii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SMH):

Amioacizii ajuta la sedimentarea proteinelor? SERIOS?

O proteina e formata DIN AMINOACIZI. Aminoacizii sunt proteine descompuse... nu ajuta la nicio "sedimentare".

| Cosmin86 a răspuns (pentru SMH):

Chiar si in hering gasesti creatina, mi se pare ca e pestele cel mai bogat in creatina.

In rest, in carne rosie (vita spre exemplu).

| SMH a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ce gasesti in alimente + ce produce corpul, e neglijabil fata de praf. N-ai cum sa scoti 5g de creatina din alimentatie niciodata. Intereseaza-te si nu mai vorbi prostii

| SMH a răspuns (pentru Cosmin86):

E neglijabila creatina pe care o gasesti acolo.
BCAA ajuta la sinteza proteinelor. N-am mereu dictionaru cu terminologia la mine.
Asta e ultimul mesaj pe care il scriu aici. Deja e pierdere de timp.

| AnastasiaK a răspuns (pentru SMH):

Nu am zis ca e inutila creatina ca supliment. Am zis ca o gasesti si in alimente. LOGIC ca prin suplimente iti iei o cantitate mai mare ca pentru asta sunt! La fel functioneaza si cu proteinele si cu orice alt supliment.

Sa ma interesez? Pai din cate vad eu sunt mai documentata decat tine. Parca ai zis ca faci sala de 1-2 ani...iti mai trebuie vreo 2-3 de sala si inca multi de sport ca sa avem aceeasi experienta. Abia apoi ma poti acuza ca sunt neinformata (sau, bineinteles, daca gasesti un argument real, ceea ce nu s-a intamplat pana acum).

| Cosmin86 a răspuns (pentru SMH):

Normal, daca esti complet pe langa.

Copil firav, baga el prafuri ca manca precum o domnisoara.

| SMH a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu inteleg ce logica a avut atunci remarca ta, cum ca s-ar gasi si in alimente. Oricum nu iei destula din ele. Iei aproape 0. Informatia e inutila.

| AnastasiaK a răspuns (pentru SMH):

Eu zic sa te mai documentezi un pic, mai ales in privinta alimentelor care ti s-au precizat (hering si carne de vita). Poti lua 5g din alimentatie! Ca e mult mai usor cu suplimente e alta poveste...

| SMH a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am gresit cand am spus aproape 0, m-am documentat acum un an si ramasesm doar cu concluzia in minte.
Nu e fiabil, trebuie sa mananci 0, 5 kg de hering/carne de vita in fiecare zi. Dimineata la pranz si seara. La Pui 1, 5 kg. Iti rupi buzunaru.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SMH):

Ei iti rupi buzunarul, oricum cand vrei muschi dai cam 1500-2000 de lei pe mancare lunar, e mult mai sanatos decat prafuri.

| SMH a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cheltuiesc pana in 1000 pe luna. Idk.

| JusTPauL explică (pentru SMH):

Si eu sunt cam pe acolo, am 1.88 si 73kg..am mai facut sala aproape un an prin 2015, am inceput cu bara goala si am ajung sa imping cu 70 la piept.dar pe vremea aia aveam doar doua mese pe zi, plus o portie de proteina dupa antrenament.
Acum am deja 4 mese plus o gramada de suplimente, sper ca macar de data asta sa pun si masa musculara nu doar forta.

| SMH a răspuns (pentru JusTPauL):

Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru JusTPauL):

1,88cm si 73 de kg, eu când am luat asa ceva aveam greutatea ta la 1, 72cm m-a ajutat pânã la 77kg dar nimic impresionant, bagã alimentatie calumea cat mai multi carbohidrati 0, 5kg de paste zilnic (calorii din carbohidrati)nu suplimente sunt doar prostii. si un antrenament calumea cu exercitii compuse specifice, un antrenament intens si frecvent pe grupe asta te ajuta pe tine, mai bine platesti un specialist care sa te invete cum sa te antrenezi si sa mananci nu ii imbogatesti pe cei cu suplimente, de acolo se scot toti banii din culturism.

| SMH a răspuns (pentru JusTPauL):

Eu am pastile de BCAA. Le iau dupa sau in timpul mesei.
Daca imi spui ce fel de BCAA ai, iti spun cum sa le iei.
Am avut si ON Amino energy (adica BCAA cu energizant). Pe ala il luam inainte de sala.
Totusi parerea mea, cel mai important e sa ai o nutritie calumea. Sa nu iti furi caciula la exerctii si sa le faci corect. Odihna. Apoi vin suplimentele. In frunte cu creatina.
Eu iau acum Creatina, Omega 3 Forte pentru refacere musculara si nu numai. Glucozamina pentru ligamente si incheieturi. Si Caseina inainte de culcare.
Ca sa iti faci o idee despre cine iti da sfaturi, pentru ca ma pot insela in anumite privinte, am 1, 92, 83 kg, Imping 65 la piept. Fac sala serios de un an jumate. Nu pot sa zic ca am facut eficient sala. Dar daca m-as fi apucat acum, cu ce stiu acum, sigur m-as fi facut mai mare intr-un an jumate.
Recomand sa iei tot ce poti de la farmacie. BCAA, Omega 3, Glucozamina pentru incheieturi daca vrei (ca sa nu te doara incheieturile mi tarziu), si ce mai vrei sa-ti iei.
Farmacia Tei e cea mai ieftina.