| Cosmin38384 a întrebat:

Idei de mic dejun pentru punere de masa musculară?

9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Lasa whey si alte prafuri puse in shake ce vad ca recomanda unii. Ala este supliment, nu tine loc de mancare adevarata. Ai nevoie de ceva hranitor. Un mic dejun format din 2-3 oua fierte, cateva felii de branza, un pahar de lapte, 3-4 carnati facuti la grill, niste felii de rosie sau ardei gras si gata treaba. Dupa asta poti sa mananci o banana sau o felie cu unt de arahide.

| raMLesS a răspuns (pentru siriusblack98):

Prafurile alea nu sunt nesanatoase. Poate sa bage whey, pana la urma nu o sa manance in fiecare dimineata numai oua si carnati.

| siriusblack98 a răspuns (pentru raMLesS):

Cine a zis ca sunt nesanatoase? Am spus ca sunt suplimente si nu tin loc de mesele obisnuite. Poate sa bage whey dar nu sa inlocuiasca o masa cum trebuie cu acel shake. Cine a zis sa manance zilnic oua si carnati? A fost un exemplu. Omul poate sa diversifice alimentatia si sa jongleze cu regimul alimentar cat doreste. Pentru unii trebuie sa desenez ca sa nu existe loc de interpretari aiurea.

| raMLesS a răspuns (pentru siriusblack98):

De cele mai multe ori astia care spun "Nu mai baga prafuri", cred ca proteinele alea sunt nocive si ca mai bine le iei din alimentatie, si e total fals.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Whey 30g, un carbohidrat, poate si ceva dulce nu e problema. Dupa ce se absoarbe whey bagi unt de arahide sau nuttela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În principiu ceva bogat în proteine. Ouăle și carnea de vită sunt alimente bogate în proteine. Poate și o porție de cartofi prăjiți și niste croissante cu lapte sau brânză de vacă.

Eu îmi iau unt de arahide și biscuiți. În 100g unt de arahide ai deja mai mult de 560kcal asigurate. Și un shake proteic ajută (100g whey, o banana, 100g biscuiti oreo, 100g ovaz si ~200mL lapte) aproape 1400 kCal.

| SERIALS a răspuns:

Am aceeasi problema

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Omletă. 2 gălbenușuri, 4 albușuri sau 3 gălbenușuri, 6 albușuri depinde cât de dezvoltat ești... și mult legume.
Sau un smoothie(găsești pe net).
Să nu uiți de afine din alimentația ta de zi cu zi.

| raMLesS a răspuns (pentru h379m3973423):

Ce treaba au legumele cu proteinele? Daca nu sunt seminte, degeaba mananca legume pentru ca nu o sa puna muschi.