| Cosmin38384 a întrebat:

Salut! Am pe zi 3-4 mese. Am nevoie de idei de mese pentru punere de masă musculară. Dimineața mănânc ovăz și unt de arahide înainte de antrenament, după, pe la 10-12 mănânc orez, broccoli si ciuperci. Ceva idei de mese zilnice?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Știi ca trebuie să mănânci cam 1kg de ciuperci ca să compensezi ce ți-ar oferi 200g de piept de pui, nu?

Deci, idei...eu de obicei combin un fel de carne/pește cu unul dintre amestecurile de la edenia. Mi se pare cea mai simplă variantă și pot varia ușor. Mă rog, în cazul meu scopul nu e masa musculară, dar al prietenului meu este și consumă cam aceleași lucruri, diferența constă în cantități evident. Mai poți să adaugi ca gustări pe parcursul zilei caju/alune/nuci și fructe. O idee ar mai fi iaurtul cu cereale și/sau fructe. Sau ouă preparate în diverse moduri. Dacă ești fan soia, quinoa sau linte (sau alte leguminoase), evident poți consuma.

Îți faci singur "mese pentru punere masă musculară" în funcție de preferințe. Nu contează alimentele în sine cât timp îți atingi necesarul de macronutrienti la finalul zilei (si ai un stil de viata cat de cat sanatos totusi).

19 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pentru masa musculara ai nevoie de carne de cel putin 2 ori pe zi si 5 mese! 3-4 sunt putine!

| Cosmin38384 explică (pentru lpavel):

Nu neapărat carne, există si alte surse de carbo si proteine

| lpavel a răspuns (pentru Cosmin38384):

Asa este dar carnea e pe primul loc! Fara carne sansele sunt mici sa cresti masa musculara! Daca crezi e bine daca nu faci cum vrei eu nu am altceva de adaugat! Bafta!

| Cosmin38384 explică (pentru lpavel):

Mă gândeam să mănânc un pui zilnic

| lpavel a răspuns (pentru Cosmin38384):

E bine dar mai bine ar fi daca ai manca si altele nu numai pui!

| RAY a răspuns (pentru Cosmin38384):

Nu,50% din carne, 50% din alune, fasole, tu nu ai un plan, nu ai ce cauta la sala, nu asa se face culturismul

| Cosmin38384 explică (pentru RAY):

Nu am ce căuta la sală? De ce? Că pun niște întrebări? La sală se duce cine vrea

| Cosmin38384 explică (pentru RAY):

Si cine a zis că fac culturism?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin38384):

Omule ai neovie de un plan, nu merge asa

| RAY a răspuns (pentru Cosmin38384):

Fara culturism nu poti face masa musculara

| Cosmin38384 explică (pentru RAY):

Nu e adevărat, sunt și alte categorii frati-miu, ai rămas în urma

| Cosmin38384 explică (pentru RAY):

Și am un plan decent cu care am crescut

| Cosmin38384 explică (pentru RAY):

Văd că ești începător și tu, nu cred că ești tu în stare să îmi dai sfaturi dacă nu ai experienta

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin38384):

Nici măcar la începător nu prea se încadrează, dar el încearcă rolling on the floor Lasă-l să se bucure de glorie pe TPU că într-o sală îți dai seama că nu-l bagă nimeni în seamă.

Faci calistenice?

| Cosmin38384 explică (pentru AnastasiaK):

Fac caliestenice si power lifting

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin38384):

Știi ca trebuie să mănânci cam 1kg de ciuperci ca să compensezi ce ți-ar oferi 200g de piept de pui, nu?

Deci, idei...eu de obicei combin un fel de carne/pește cu unul dintre amestecurile de la edenia. Mi se pare cea mai simplă variantă și pot varia ușor. Mă rog, în cazul meu scopul nu e masa musculară, dar al prietenului meu este și consumă cam aceleași lucruri, diferența constă în cantități evident. Mai poți să adaugi ca gustări pe parcursul zilei caju/alune/nuci și fructe. O idee ar mai fi iaurtul cu cereale și/sau fructe. Sau ouă preparate în diverse moduri. Dacă ești fan soia, quinoa sau linte (sau alte leguminoase), evident poți consuma.

Îți faci singur "mese pentru punere masă musculară" în funcție de preferințe. Nu contează alimentele în sine cât timp îți atingi necesarul de macronutrienti la finalul zilei (si ai un stil de viata cat de cat sanatos totusi).

| Cosmin38384 explică:

Dacă habar n-ai de subiect de ce comentezi ca redusu?

| Cosmin38384 explică:

Deșteaptă-te omule că nu ai 10 ani, după ce că ești prost si nici nu știi să scrii mai si îți bați joc de oameni văd, după răspunsurile pe care le dai. Marș dracu la școală că esti mai prost ca unu de 12 ani

| mihai334 a răspuns:

Pot fi orice fel de mese atata timp cat si cat trebuie sa mananci, dar ai nevoie de un plan bine structurat, asta m-a ajutat pe mine enorm, succes! https://www.digistore24.com/redir/334274/Mihai25/