| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Imi dati va rog un program foarte bun de sala de luni pana vineri(sambata si duminica este inchis)si exercitiile care trebuie facute la fiecare pebtru o crestere in masa musculara potrivit de mare pe durata a 4 ani(adica in 4 ani sa am aproximativ 110 kg.Tin sa mentiobez ca am 15 ani si 77 de kg 1, 83 inaltime si niste sfaturi/exercitii fizice care ajuta la dezvoltarea oaselor(latirea umerilor)cat si al inaltimii.Doresc sa primesc raspuns doar de la un antrenor/specialist in domeniu

2 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Tu in 4 ani nu ai cum sa ajungi la 110kg doar de masa musculara, o sa ajungi la 110k dar cu jumatate grasime, deocamdata esti mic de sportul asta si fiind incepator nu iti recomand sa te duci zilnic la sala 5/7
Un antrenament simplu si eficient pentru tine ar fi asta
Luni: Piept+Triceps
Miercuri: Spate+Biceps
Vineri: Picioare+Umeri
Trebuie sa ai o alimentatie bogata in proteine, 2g proteina/kg corp zilnic+carbohidrati, daca vrei sa acumulezi masa musculara trebuie sa ai grija la alimentatie, altfel o sa faci sala degeaba cum faci multi altii.