| Izzibizzi a întrebat:

Îmi doresc foarte mult să slabesc, am 64 de kg şi vreau să ajung la 60 până la începutul lui august. Am început de astăzi sa nu mai mănânc dulciuri deloc şi sper sa mă pot abţine, la fel şi cu sucurile.Am o bicicletă medicinală şi lucrez la ea cam o oră jumătate-două (aprox.60 km şi 500 calorii) şi 50 de abdomene. Am început de asemenea să nu mai mănânc dupa ora 18 şi să reduc din cantitatea mâncării. Credeţi că am şanse? Şi ce ar trebui să mai fac?

Răspuns Câştigător
| WarriorInReserve a răspuns:

Abdomenele le faci degeaba, nu te ajută la nimic.
Să nu mai mânânci după ora 16 e o prostie. Mânâncă mă fată.
Să reduci din cantitatea mâncării, da, dar nu exagera.
Baftă!

| Izzibizzi explică (pentru WarriorInReserve):

Ora 18 am vrut să spun, pentru că după aceea nu prea mai am activităţi şi se poate depune mai uşor, şi că digestie e mai lentă şi poate afecta ficatul sau chestii de genul. Iar de abdomene nu ştiu ce să zic, am citit acum că nu te ajută sa dai jos din burtă... da chiar nu ştiu ce exerciţii să fac.
Mulţumesc oricum! happy

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Izzibizzi):

Deci dacă la ora 19 corpul tău cere de mâncare tu nu îi mai oferi spunând un nesimţit: pleacă mă de aici că mă îngraş?
Te îngraşi dacă exagerezi. Nu dacă oferi necesarul pentru energie.

| Izzibizzi explică (pentru WarriorInReserve):

Eu m-am gândit să mănânc câte un fruct dacă îmi mai este seara foame şi poate cu timpul mă obişnuiesc să nu mai mănânc atât de mult, pentru că sincer am luat cam mult în greutate în ultimul timp pentru că nu mă pot abţine mănânc chiar multă mâncare şi dulciuri şi sucuri... şi nu prea îmi mai iubesc corpul.
Fac 18 ani şi am 1.70 m, ar trebui să dau jos cam 3-4 kg, dar nu ştiu cum altfel. Şi mai am o problemă, mă gândesc că poate dacă fac la bicicleta o să mă trezesc slabă la picioare şi cu burtă.

| WarriorInReserve a răspuns (pentru Izzibizzi):

Ce înseamnă multă mâncare? Dacă ai 3-4 mese pe zi şi nu exagerezi e perfect pentru menţinere.
Fă exerciţii cardio. Aleargă,poţi să înoţi că tot a venit vara,fă ceva în aer liber,nu pe o bicicletă în casă,e cam naşpa aşa.
Hai să-ţi spun ceva,grăsimea, când slăbeşti, nu o dai jos doar dintr-o parte a corpului, dai jos câte puţin din toate părţile.
ŞI de la bicicletă nu slăbeşti la picioare, îţi tonifici muşchii şi o să pară mai groase.

| Izzibizzi explică (pentru WarriorInReserve):

Eu o să încerc să fac ce am spus măcar o săptămână să văd cum mă simt, o să mai ies şi cu căţelul la plimbare prin parc. Sper să reuşesc să slabesc măcar 1 kg la 2 saptamâni.
Mulţumesc mult de sfaturi!

17 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu mananci da mananci cartofi prajiti, tot nu faci nimic, renunta si la fast food, prajeli, grasimi, patiserie, paine, eventual si carbohidrati.

| Izzibizzi explică (pentru BiuL):

Era cam evident ca si la fast food renunt.

| BiuL a răspuns (pentru Izzibizzi):

Ai specificat doar dulciuri in intrebare.

| Izzibizzi explică (pentru BiuL):

Si tocmai am spus ca era evident ca si la fast food daca vreau sa slabesc, chiar e asa greu?!

| BiuL a răspuns (pentru Izzibizzi):

Da, si eu mi-am explicat raspunsul anterior!
ai spus in intrebare ca te abtii de la dulciuri, si eu ti-am raspuns spunandu-ti ca nu e suficient, trebuie renuntat si la alte categorii de alimente, iar tu mi-am explicat DUPA AIA ca era evident ca vei renunta si la fast food (ceea ce din nou nu e suficient ca daca te indopi cu patiserie sau carbohidrati tot nu ai facut nimic) si apoi eu am EXPLICAT de ce am spus si de fast food pentru ca in intrebare nu ai specificat acest lucru, iar raspunsul meu a fost dat INAINTE ca "tu tocmai sa fi spus" asta.

| Izzibizzi explică (pentru BiuL):

Bravo!

| Wehes a răspuns:

Abdomenele = ineficiente pentru a slabi.
Nu mai manca dupa ora 18 = o prostie din popor, poti manca daca stii ce sa mananci.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Cum a zis si "WarriorInReserve "
abdomenele le faci degeaba, sa nu mananci dupa o anumita ora e o prostie, etc. big grin

| JustMe34 a răspuns:

Eu cred ca da, ai sanse. Daca faci si ce scrii aici, atunci o sa slabesti poate si mai mult.Eu iti doresc reusita!

| Gabrielle16 a răspuns:

Daca te tii de miscare si mancare in cantitati moderate(fara excese de niciun fel, dar sa nu te abtii de la mancare!) eu cred ca ai sanse. Asa vreau sa fac si eu. Bafta!

| Izzibizzi explică (pentru Gabrielle16):

Sper doar să rezist la dulciuri, marea mea ispită! laughing
Baftă şi ţie!

| Gabrielle16 a răspuns (pentru Izzibizzi):

Multumesc! Asa este, dulciurile te pot face sa te abati de la telul tau. laughing