| forlucky a întrebat:

In 18 ore de sala sunt rezultate vizibile?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, dar in 2-3 saptamani ar trebui.

| forlucky explică (pentru Violleta2022):

3 ore pe zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru forlucky):

Tot 2-3 saptamani!

| N0xEterniS a răspuns:

Nu. 18 ore ale tale s-ar traduce in 1 luna. Dupa vreo 2-3 luni vezi ceva. Forta ar trebui sa se cunoasca mai repede.
Dormi 8 ore si mananca minim 3 mese pe zi. Ia suplimente daca iti permiti, te vor ajuta.

| forlucky explică (pentru N0xEterniS):

3 ore pe zi
1 ora flotari
1 ora abdomene
1 ora genoflexiuni

| Cosmin86 a răspuns (pentru forlucky):

Cu prostia aia de antrenament vrei rezultate? happy

Apuca-te de sah

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Rautacios mai esti laughing laughing laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai asa este...

1. El NU lucreaza toate grupele, nu lucreaza nici macar 50 %
2. Un antrenament dureaza MAXIM 1 ora... dupa 1 ora nivelul de testosteron scade si progresele devin ft ft lente
3. El lucreaza cu aceeasi greutate ( corpul lui ). Pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, NU numarul de repetari.

Daca in loc de 10 flotari faci 200, NU faci muschi, faci rezistenta. mai bine faci tot 10 flotari cu greutate aditionala ( sau la paralele, unde ai tot corpul in aer ).

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Dupa ce "antrenament" si-a ales, cred ca putem considera ca e la inceputul inceputului. Iar fiind in stadiul asta, chiar crezi ca el va face 1 ora intreaga genuflexiuni, sa zicem? Plus, doar n-ai vrea sa inceapa cu exercitii de izolare. Face exercitii compuse, iar daca inca n-a auzit de indreptari, tractiuni, impins, etc face ce stie. Bine, recunosc ca am ras un pic cand am vazut de la ce antremament asteapta el rezultate si mai ales in cat timp si da, iti dau dreptate. Dar cred ca poti sa mai ai putina rabdare pana sa-l trimiti la sah. Nu toata lumea are un inceput bun cand vine vorba de sport, dar macar sa inceapa cumva. happy

| forlucky explică (pentru AnastasiaK):

Atunci ce as putea face dar de acasa in timp scurt?

| AnastasiaK a răspuns (pentru forlucky):

De acasa? Pai intrebarea ai pus-o specificand cuvantul "sala" laughing

Ok, eu presupun ca esti la inceput cu sportul. Deci, daca am dreptate, ar fi mai util sa incepi sa antenezi tot corpul momentan decat sa faci o impartire a grupelor pe zile. Oricum, dupa cum am spus, nu antrenezi aceleasi grupe zilnic. Deci, daca vei antrena tot corpul, cel mai ok ar fi sa ai o zi de antrenament urmata de o zi de pauza. Daca ma insel si nu esti la inceput, atunci imparte grupele musculare pe zile.

Daca vei face antrenamentul acasa si nu ai greutati sau nimic care sa te ajute, inseamna ca vei lucra doar cu greutatea corpului. Vorbim de exercitii calistenice. Totusi, greutatea corpului tau este constanta si, dupa cum a spus si Cosmin86, pentru a-ti dezvolta muschii trebuie sa maresti greutatea. Totusi, exercitiile calistenice de baza au multe variatii (cauta-le si tu pe net ca nu are rost sa stau eu sa scriu atat) care te pot ajuta. Dupa cum a zis si Cosmin86 (serios, fii atent la ce a scris ca raspusul e foarte util), nu e important sa faci multe repetari. Deci daca, de exemplu, deja faci lejer 20 de flotari, poti incerca sa-ti lasi greutatea mai mult pe mana stanga/dreapta in timp ce le faci sau sa le faci intr-o mana...sau in maini. Depinde si de ce poti tu, dar cred ca ai prins ideea.

Bineinteles, conteaza si alimentatia. Ai grija sa incluzi in alimentatie necesarul de proteine. Cam asta ar fi esentialul. Oricum, daca tu vrei rezultate intr-o saptamana, sa stii ca nici Merlin nu te poate ajuta. happy

| AnastasiaK a răspuns:

Ai zis 3 ore pe zi...sa inteleg ca in 6 zile iti doresti rezultate? laughing Nu, nu se vad. Plus, muschii au nevoie de perioada de odihna (hipertrofia si forta musculara se maresc de fapt in perioada de refacere de dupa antrenament). Asa ca nu e recomandat sa antrenezi aceleasi grupe zilnic.

Apropo, o ora de genuflexiuni? Poate o ora de antrenare a muschilor picioarelor. Nu vad de ce ai face o ora intreaga genuflexiuni laughing Acelasi lucru valabil si pentru flotari si abdomene. Iar daca acestea sunt singurele exercitii pe care le faci, nu inteleg de ce mergi la sala cand le poti executa foarte bine si acasa (ma rog, la genuflexiuni sa zicem ca vrei greutati, dar nu inteleg de ce si pentru restul). In fine, nu e treaba mea pana la urma, multa bafta in continuarewinking

| missfatadelatara a răspuns:

Normal că se văd.

Te vezi mai obosit și cu foame mai mare.