| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand Salut.
M-am interesat 1 saptamana si am intrebat mai pe toata lumea care e in ton cu sportul ( culturismul ) si am primit destul de multe raspunsuri.
Intrebarea mea fiind : Ce proteine ( suplimente ) as putea sa iau pentru cresterea masei musculare.Doar a masei musculare nu si grasime. Cateva detalii : 16 ani, 1.82 Inaltime, 67 KG, Buget 170-180 Lei.
Am primit multe raspunsuri si acum trebuie sa aleg :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Fusio n-7/
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey- Protein-940g/
http://www.megaproteine.ro/......otic-907g/
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=66&
http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Se rious-Mass-2-7-kg/
Din ce am auzit de la cei ce folosesc / sau au folosit, Serious Mass, produsul da rezultate bune ( foarte bune ) dar pe langa Masa Musculara depui si niste grasime. Bineinteles ca odata ce cresti in masa musculara cresti si in greutate.
As vrea sa nu se depuna si grasime ci doar masa.
Este prima data cand folosesc suplimente si vreau sa iau ceva bun, sa nu incep cu stangu ca apoi sa regret.
Daca aveti si alte propuneri pentru alte suplimente chiar va rog sa nu ezitati sa mi le recomandati.
Da, va dau funda.
Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ideea e simpla, carbohidratii te ajuta sa pui muschi, dar pui si grasime ( mai mult sau mai putin ), daca ai un metabolism rapid, poti pune atat de putina grasime incat sa nu se vada cu ochiul liber :)

ca regula :

cand pui muschi : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi si altele
cand slabesti si mentii muschii : 60 % proteine, 20-30 % carbo, 10 % altele, cam asa aproximativ

Vezi pe www.culturism.ro ( sau orice alt site de specialiate ).

Poti incerca un concentrat/izolat proteic si carbohidratii sa-i iei din alimentatie, sau poti lua serious mass ( care are si carbohidrati ), caz ni care mananci mai putini din mancare.

De asemenea, in zilele fara antrenament, reduci carbohidratii la minim.

In sportul asta nu exista o formula de genul "iei produsul X, mananci mancarea Y si cresti", la fiecare om e diferit ( de-aia si e atat de complicat ), trebuie sa experimentezi sa vezi ce da rezultate pentru tine ( e valabil si la antrenamente )

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"As vrea sa nu se depuna si grasime ci doar masa. ", daca se putea asta, nu mai exista perioada de masa si perioada de definire, toti puneau direct muschi.

Incearca cu un concentrat proteic, asa poti incerca sa pui masa fara grasime

| Wehes a răspuns (pentru Cosmin86):

Vreau cam multe parca dintr-o data laughing Sunt la inceput si invat.
Ce mi-ai recomanda din suplimentele de sus ( de la intrebare ) sa, se depuna si masa si grasime si detoate laughing?!

| Wehes a răspuns (pentru Cosmin86):

Se vede clar ca te pricepi si ai experienta in acest sport. M-ai ajutat foarte mult cu niste lucruri care chiar nu le stiam. Stiu ca funda nu are nici o valoare pentru tine ( ceea ce mi se pare normal ) de aceea iti multumesc frumos pentru tot ajutorul primit!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wehes):

Ideea e simpla, carbohidratii te ajuta sa pui muschi, dar pui si grasime ( mai mult sau mai putin ), daca ai un metabolism rapid, poti pune atat de putina grasime incat sa nu se vada cu ochiul liber :)

ca regula :

cand pui muschi : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi si altele
cand slabesti si mentii muschii : 60 % proteine, 20-30 % carbo, 10 % altele, cam asa aproximativ

Vezi pe www.culturism.ro ( sau orice alt site de specialiate ).

Poti incerca un concentrat/izolat proteic si carbohidratii sa-i iei din alimentatie, sau poti lua serious mass ( care are si carbohidrati ), caz ni care mananci mai putini din mancare.

De asemenea, in zilele fara antrenament, reduci carbohidratii la minim.

In sportul asta nu exista o formula de genul "iei produsul X, mananci mancarea Y si cresti", la fiecare om e diferit ( de-aia si e atat de complicat ), trebuie sa experimentezi sa vezi ce da rezultate pentru tine ( e valabil si la antrenamente )

| cristi1505 a răspuns:

I-ati un concentrat proteic sau un izolat.Cu ele pui muschi fara grasime.Dar sa le iei de la firme precum Bsn, Gaspari, Dymatize, ON etc.

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/
http://www.megaproteine.ro/Proteine/BSN-Syntha-6-1-32-kg/
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-940g/

| hibrid112 a răspuns:

E mai greu fara sa pui si grasime, Cristi are dreptate dar ce a sugerat el sunt foarte scumpe mult peste bugetul tau.E bun serious mass.Mega prot. si pro nutrition sunt situri care fac aceea concordanta intre pret si calitate. Deci vrei pune si un pic de grasime dar o vei da jostongue