| Nitoi_Sorin_2002 a întrebat:

Karate este destul de eficient intr-un conflict stradal am auzit ca dezvoltă reflexe?
Vorbesc despre stilul Traditional Shotokan-fudokan

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut. Eu sunt sportiv la un club de karate,deci stiu ce zic.
Karate-le este un sport de auto aparare,unul dintre cele mai folositoare. Dc? Pentru ca te disciplineaza,iti formeaza reflexele de care ziceai tu,te face mai ordonat si e întăreste. Intr-o lupta cu doi sau mai multi adversari,teoretic ar trebui sa-i bati,pentru ca asta faci la karate (practic depinde de cat de receptiv esti tu, cat ai invatat si ti-ai dat silința in sala de antrenament). Cat despre reflexe, cam in orice sport capeti reflexe, care dupa parerea mea sunt un lucru bun. Cand vine cineva si iti da un pumn, tu automat duci mana la fata barând pumnul ( asta înseamnă reflexul). Pe scurt, da tine-te de karate, ve-i vedea singur progresele dupa cateva luni. Eu iti recomand Shito ryu

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un stil mort, fondatorul a murit de mult. Spre deoesibire de qwan ki do la care fondatorul inca mai traieste.

| AndreiWeisz a răspuns:

Asa des te iei la bataie ca vrei sa faci karate doar pentru asta? laughing