| RaulMihai345 a întrebat:

La atvuri ajuta mult servo directia(eps ul) mai ales la TGB 600LTX?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

ESP-ul este un sistem care foloseste aproape aceleasi principii de franare selectiva a rotilor, precum ABS-ul, dar care a venit ca o completare a acestuia, pentru o eficienta mult mai mare. Creat de catre inginerii de la Bosch, Esp-ul vine de la Electronic Stability Program. Deci ESP nu e egal servo.

Cu siguranta servodirectia ajuta si pe ATV cum ajuta si pe autovehicule!

| RaulMihai345 explică (pentru Simpatic):

Eu citisem si auzisem de la atvisti ca eps inseamna servo acum nu stiu ce sa zic

| Simpatic a răspuns (pentru RaulMihai345):

Nu ma pricep la atv-uri deloc, dar ESP fiind un acronim in lumea auto nu poate insemna altceva la atv si altceva la masini! E un fel de marca inregistrata care are o singura conotatie cum are si ABS-ul de altfel la randul sau.