| StanGeorgy21 a întrebat:

La facultate de Sport si Educație Fizica din București. Adica o proba de alergat in cat timp cati metri trebuie? Va rog ajutati.ma va rog

2 răspunsuri:
| Kinda a răspuns:

Testarea capacității motrice generale este o probă eliminatorie. Candidații vor fi primi calificativ admis/respins în urma parcurgerii testului descris.

Barem minim pentru domeniul Educație Fizică / Kinetoterapie: băieți -20 sec., fete 22 sec.
Barem minim pentru domeniul Științe ale Educației: băieți -23 sec., fete 27 sec.

1- Alergare de viteză pe distanța de 9 m.

2- Alergare cu terecere peste un obstacol cu înălțimea de 40 cm.

3- Alergare de viteză pe distanța de 9 m cu trecere prin interiorul a două garduri cu înălțimea de 95 cm. Distanța dintre cele două garduri este de 3m.

4- Transportul simultan a două conuri situate în interiorul unui cerc din punctul A și așezarea acestora în punctul B (9 m).

5- Alergare de viteză pe diagonală până la finiș (9m).

| Kinda a răspuns:

Tin sa mentionez si ca Media FINALĂ de admitere se calculează din:

· 50% nota de la proba de aptitudini motrice specifice;

· 50% media de la examenul de bacalaureat.