| Intelligence a întrebat:

M-am apucat de sarit coarda. nu stiu ce se intampla dar de 1 saptamana nu maipot sarii in fiecare zi, nici chiar la 2.deoarce ma doare f.rau osul piciorului stang de la genunche in jos.
Ce sa fac? De la ce e durerea? precizez ca ma doare doar cand sar coarda si dupa aceea putin si e neaparat sa ma masez ca sa-mi treaca.
Ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa ma las de coarda, ma ajuta mult.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de încălțări cu amortizoare.
Pa, pa.

| Nickname1890 a răspuns:

Nu prea cred ca are cum sa te doara osul te dor muschii gambei si tibialii.

Ai febra musculara atata tot. Ia o pauza de cateva zile si o sa iti treaca.

| Intelligence explică (pentru Nickname1890):

Nu e febra, de partea asta am trecut cand m-am apucat la inceput.Stiu face diferenta, nu e febra, pur si simplu ma doare osul.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Intelligence):

Cand sari coarda sari coarda sari pe varfuri? amortizezi caderea din saritura? sau pici pe toata talpa?

| alexs99 a răspuns:

In primul rand ia-ti adidasi cu amortizoare. Apoi foloseste vitamine.

| raluk27 a răspuns:

Fa o pauza. Eu am sarit coarda acum o saptamana si m-am apucat de alergat, iar acum m-am ales cu o leziune de menisc de toata frumusetea. Deci mare atentie. Daca durerea este insuportabila, nu mai sari cateva zile. Pedaleaza, mergi, fa alta forma de miscare. Eu m-am luat dupa principiul ca un cui scoate pe altul si am continuat topaiala, iar acum abia pot misca genunchiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încearcă să nu mai faci un timp efort şi vezi cum se mai prezintă apoi.
Dacă nu, te duci la doctor şi vezi acolo ce-i cu tine, nu sta aşa.
Te pup!

| cristi1505 a răspuns:

Incearca sa mai iei niste vitamine(pastile).Te vor ajuta.Sincer,durerea ar putea fi de la presiunea prea mare pe care o suporta piciorul.Incearca o saptamana sa nu mai faci si dupa incepe din nou. Daca tot nu iti trece fugi la un medic sa vezi ce ar putea fi.

| Weider a răspuns:

Poate e din cauza ca cand sari, cazi cu picioarele drepte, fara sa le indoiesti puti. Nu stiu sigur daca din cauza asta, pentru ca eu asa pateam cand alergam pe banda, dupa fiecare pas atinceam cu piciorul fortat cam drept fara sa le indoi putin. Mai bine te duci la un doctor ca sa-ti spuna exact cauza, pe internet sunt doar zvonuri si pareri.

| Uratu140 a răspuns:

Conteaza cum aterizezi trebuie sa indoi genunchii usorhappysi idea lui leguitoarea e buna

| andreiTheDJ a răspuns:

Cand aterizezi indoaie genunchii. poate de aia te dor ca nu ai facut sport ceva timp si cand te apuci dintr-o data se intampla si deastea...nu sari pana la aepuizare fa-ti un program
baftawinking

| hibrid112 a răspuns:

Multi dintre voi spun:Ce mare chesti coarda e pentru fete si se apuca sa sara ca tampiti. Total gresit! Se incepe usor sa inveti sa sari corect si dupa maresti durata.Se poate sa fi avut o pozitie gresita sau o fortare.Acum depinde. Poate ai o fractura minora.Du-te la medic daca nu-s tia o sapt fara sa sari si incerka dupa cate putin,

| Intelligence explică (pentru hibrid112):

Sunt fata. Oricum nu cred ca pentru un baiat e cv rusinos sa soara coarda, dimpotriva.Nici nu m-am gandit vreodata in sensul asta. S-ar putea cumva sa fie de la incaltamintea neadecvata? Ce fel de incaltaminte ar trebui sa port atunci cand sar coarda? E importantathinking Nu o fi oare si asta cauza? Ms hibrid :p

| hibrid112 a răspuns (pentru Intelligence):

Eu sunt baiat fac sala, box coarda e exercitiul meu preferat sar zeci de minute.Da sa stii conteaza si incaltamintea trebuei ceva care sa amortizeze saritura.Dar incerka sa sari odata in sosete.Acum cum am mai zis depinde pozitia.

| ceteann a răspuns:

Nu ai nevoie de papuci "speciali"...trebuie doar sa faci un tratament cu calciu si magneziu ( o saptamana/de 2 ori pe zi )
Succes big grin