| Ion02102 a întrebat:

Masa musculara se poate pierde in timp?
Spre exemplu daca muncesc muschii bratelor timp de o luna si dupa fac pauza un an se va duce masa musculara sau va ramane aceeasi?

3 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Daca n-ai fibra pe care sa construiesti masa, atunci se va pierde repede.

Exista 2 tipuri de fibre intr-un muschi:
1. contractie rapida si efort intens si de scurta durata, care cresc repede, dar obosesc la fel de repede si se "retrag" repede daca nu-s antrenate constant
2. cu contractie lenta si facute pentru rezistenta, pentru efort prelungit si care cresc mai greu, dar se "retrag" tot greu

Tipul 2 e asa-zisa"fibra", iar 1 dezvolta majoritatea masei. Tipul 2 e cel vanos, bine conturat.
Trebuie sa le lucrezi pe amundoua.

La 1 tragi cu greutati mai mici, dar multe repetari, la 2 tragi cum trage tot bonbardierul, greutati mari si repetari putine (si mai bagi si rahaturi in tine, ca sa trisezi mama natura; nu merge, e vrajeala, ti-o furi tot tu la final).

Insa, daca neglijezi tipul 1, atunci vei face o masa de slaba calitate. Asta inseamna ca vei arata pufulete, umflat, de fapt. Si cand te lasi, te ingrasi rapid iar muschii se lasa ca la pensionari.

| SharpEagle a răspuns (pentru SharpEagle):

Corectie aici, nu mai pot edita postul: "La 1 tragi cu greutati mai mici, dar multe repetari" am scris gresit, este vorba de tipul 2. Si celalalt se inverseaza si el, devine tipul 1...

| CP16 a răspuns:

Masa musculara de calitate se va pierde cel mai greu.
Desigur ca poti pastra un nivel de proteina mai ridicat pentru a incetini cat mai mult procesul degenerativ al muschiului, din pacate fara un efort ca sa il stimuleze o sa se piarda cu timpul.
Nu stiu ce masa musculara pierzi intr-un an daca tragi 1 luna de fiare laughing adica nu ai ce sa pierzi ca nu pui mai nimic pe tine intr-o luna natural, cu jucarioare e alta treaba. exemplu e cam cliseic …