| NissanNavara a întrebat:

cum se pierde din masa musculara? adica daca dupa un anumit timp te lasi de sala o sa dispara muschii? sau explicati-mi cum dispare masa musculara, incat timp...

5 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Muschii se atrofiaza, nu dispar

| EMike a răspuns:

Muschii se "lasa". Urmareste explicatia lui Cosmin86

| Scremer a răspuns:

Pai cum sa-ti explic daca tu mergi de ex 1 an la sala sa zicem ca ai avea in brate 33 si dupa un an faci vreo 38 tu daca faci pauza muschi nu-ti mai lucra nu i mai soliciti la forta asa tare ca mai muti o mobila asa nu conteaza dar la sala cred ca mergea in fiecare zi marog nu conteaza atuncea tu i solicitai in fiecare zi tot ridicai greutati e dupa un timp ce nu mai ridici mult si des ei se lasa pentru ca nu mai lucra sa se umfle intelegi? Nu stiu exact in cat timp se lasa.

Sper ca ai inteles explicatia meabig grin

| M1Man a răspuns (pentru Scremer):

Nu cred ca cineva a inteles ceea ce ai scris tu...

| greyhound a răspuns (pentru M1Man):

Subscriu

| SunGoesDown a răspuns:

Depinde de cat de mare e masa ta musculara. Muschii nu dispar. Prin sport, tu ii incordezi si cu timpul, daca o sa faci mult sport, muschii tai o sa ramana incordati si tari chiar daca nu faci in acel moment sport sau ridici greutati. Dar ca sa iti ramana asa, trebuie sa te antrenezi ca sa ramana asa. Daca opresti mersul la sala, ai sa vezi ca muschii nu o sa se mai contracte singuri si o sa fii fara muschi.