| dvaid765 a întrebat:

Mi-am comandat de pe bulk.com L-citrulina, L-arginina, beta alanina, leucină și taurina. In ce proporții ar trebui sa le iau si in ce momente ale zilei(fac culturism si sunt deja la luna a 7 a). Exemplu de răspuns: "citrulina-3 g înainte de antrenament", doresc răspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

L-citrulina, L-arginina și beta-alanină înainte de antrenament
Leucina in timpul antrenamentelor saauu, poți lua o combinație de leucină și taurină.
Proportiile sunt urmatoarele, In functie de greutate:
L-citrulină 3-6 grame, L-arginina 3-6 grame, Beta-alanina 3-4 grame, Leucina 3-5 grame, Taurina 500mg- maxim 2g pe zi

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Leucina si taurina nu mai bine le iau post?
Am 65 de kg, ca s mai mic de înălțime, da am un corp destul de sănătos acum, nu ar fi probleme.Nu știți daca aceste produse cauzează acnee?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dvaid765):

Poti sa le iei fie in mijlocul antrenamentului fie post, sunt diferente foarte mici in performanta, nu-ti bate prea mult capul, important e sa le iei.
Daca spui ca ai 65kg, ar fi bine sa iei cele mai mici proportii cat ti-am dat eu acolo.
Si nu, nu cauzeaza acnee.
Daca ai multe cosuri, incearca sa limitezi consumul de lactate, sa bei mai multa apa, si sa folosesti un sampon sau un cleanser sa te speli pe fata cu el de 2 ori pe zi, apoi dupa fiecare data sa iti dai cu o crema hidratanta (sa nu aiba textura groasa si unsuroasa ca mai rau iti face).
In ritmul asta o sa scapi de cosuri in caz ca ai.

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Am înțeles atunci, le iau după atunci ca mi e mai ușor, eu zic ca cel mai bine as lua minima din ce mi ai dat acolo ca asa si scrie pe bulk.com, câte 3-4 g din fiecare, da nu știam sigur daca trebuie mai puțin decât acolo la kilogramele mele. Acuma am scăpat de coșuri, ii totul bine, dar înainte m-am confruntat cu ele, am eliminat total consumul de cacao si partial de lactate si zaharuri, si ma duc cu cleanser de la cerave si crema EpiDuo.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dvaid765):

Foarte bine!

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Dintre toate aceste substanțe, care trebuie consumate in zilele fara antrenament si in ce moment al zilei?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dvaid765):

Nu are relevanta, ele oricum se vor acumula in organism.

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Mulțumesc mult pentru ajutor!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dvaid765):

Cu drag, fii foarte precaut si verifica informatiile pe care le primesti ca e posibil de foarte multe ori sa dai de persoane precum violetta si sa te dezinformeze. Nu stiu de ce se baga aiurea cand nu are un curs de nutritie sau macar ceva la mana, dar vorbeste ca a citit pe forumurile alea de nota 2 scrise tot de neavizati nici medical si nici nimic, oameni care n-au treaba cu domeniul

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Am înțeles, peste tot apare violetta, si deseori sunt informații eronate

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca la 15 anisori ai voie sa iei toate aceste chimicale care iti pot afecta corpul si cresterea.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar tu? laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ti-am recomandat sa mergi mai departe, fara sa te mai bagi in vorba neintrebat!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai iar vii si dezinformezi lumea pe aici.
Vezi ca dietele date de nutritionisti nu se potrivesc oamenilor care fac sport, in special sala.
Nutritionistii lucreaza cu oameni de rand in 99% dintre cazuri.
Aia o sa-ti dea o dieta sa o urmezi pana slabesti nu stiu cat, dar e incorect pentru ca trebuie sa faci ajustari mereu.

| dvaid765 explică (pentru Violleta2022):

Am 17 imediat, dar in fine, eu am nevoie de ceva suplimentar, nu pot face fata scolii, olimpiadelor, si sălii, ii foarte mult, ma obosește mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru dvaid765):

Vezi ca vei fi descalificat la olimpiade sportive daca folosesti chimicale ca nu-s sanatoase nici pentru anisorii tai. Mor pe capete tinerii care le folosesc, dapai un copil inca in crestere ca tine.
Sper ca parintii tai sa fie alerti la ce face copilul lor, sa nu ajunga cu tine in situatii grave, prin spitale.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

"Vezi ca vei fi descalificat la olimpiade sportive daca folosesti chimicale "
Asta se intampla la nivel profesionist unde substantele ilegale sunt de fapt hormoni si steroizi, nu SUPLIMENTE.
World Anti-Doping Agency (WADA) este institutia care suspenda persoanele care se dopeaza, iar L-citrulina, L-arginina, beta alanina, leucină și taurina nu sunt substante ilegale sau daunatoare, sunt aminoacizi si se gasesc in mancare.
Iar dai raspunsuri aiurea habar n-ai pe ce planeta traiesti si despre ce vorbesti.

Ti-am mai spus de nenumarate ori sa verifici informatia si sa te informezi, daca eu sunt muschi multi 0 creier, tu esti ani multi 0 creier.

| dvaid765 explică (pentru Violleta2022):

Olimpiade școlare, mate si info, dar aceste substanțe sunt compuși organici, pe care corpu deja ii sintetizează din mâncare. Omul are nevoie de ceva in plus pentru sala, ca nu a fost făcut pentru aceasta activitate, mai ales daca este la un liceu foarte bun si are olimpiade școlare pe cap. Aceste substanțe sunt pentru suprasolicitare FIZICA si PSIHICĂ.

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Sunt legale din moment ce se vând publicului pe site uri precum bulk.com, gymbeam.ro

| SkandallKamataru a răspuns (pentru dvaid765):

Sunt legale, asta am spus si eu, sunt aminoacizi foarte importanti.
Substantele ilegale sunt hormonii, la asta faceam referire.

| SkandallKamataru a răspuns:

Cofeina nu iei? Ar merge bine cu taurina inainte de antrenament.
De ce nu-ti iei un preworkout?

| dvaid765 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu mi iau pentru că prefer sa-mi fac formula mea si cofeina nu mi mai iau din cauza unor eventuale probleme cu sistemul nervos (am avut probleme de genu in trecut deci știu ce vorbesc)