| zcRyseN a întrebat:

Pentru antrenament la sac de box si sparring usor, ce marime e cea mai buna la manusi adica cat OZ? Vreau sa-mi iau manusile astea https://www.armura.ro/......-2800.html si sunt nedumerit, am 63 kg

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru sac de box: 10 sau 12 oz, pentru sparring (indiferent de tip) 14 oz.

| alexandraionela1234 a răspuns:

Bună, eu am făcut kickboxing, dacă e prima dată când îți iei manusi, nu ti le lua de pe net pentru ca nu iti stii marimea. Mergi la mall si consulta mai multe perechi de manusi, si vezi care se potrivește cel mai bine, dar tine cont sa le iei ceva mai strânse pentru ca ele se mai lasă?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandraionela1234):

Daca le iei prea stranse e posibil sa nu mai poti pune fasele pe sub ele.

| geoor a răspuns:

Oz-ul nu are nicio legătură cu mărimea ci cu greutatea.
6 oz-170 grame( se găsesc foarte rar)
10 oz- 283 grame
12 oz - 340 grame
14 oz - 396 grame
16 oz - 453 grame
Per total, sunt bune acelea sau oricare dintre 12 sau 14. Îți recomand să folosești și bandaje pentru protecție. Spor!