| SKa a întrebat:

Pentru ce ma ajuta saritul cu coarda?
Pentru ce prti ale musculaturi

Funda.

Răspuns Câştigător
| JokerV a răspuns:

Saritul corzii te ajuta sa scapi de multe calorii, destul de repede, plus ca o jumatate de ora de sarit in fiecare seara sau dimineata elibereaza hormonii care iti ofera o stare de bine si senzatia ca esti plina de energie.

In afara de asta, saritul corzii lucreaza zonele problematice in cazul femeilor: fesele, coapsele si pulpele
aritul corzii te ajuta sa scapi de multe calorii, destul de repede, plus ca o jumatate de ora de sarit in fiecare seara sau dimineata elibereaza hormonii care iti ofera o stare de bine si senzatia ca esti plina de energie.

In afara de asta, saritul corzii lucreaza zonele problematice in cazul femeilor: fesele, coapsele si pulpele
Beneficii:
Te face mai agil, te ajuta sa iti lucrezi postura corpului, echilibrul, reflexele, rezistenta si coordonarea fizica;
Exercitiul intareste inima si daca este practicat zilnic poate preintampina multiple afectiuni cardiace;
Intareste musculatura si oasele;
Tonifica picioarele, abdomenul, pieptul, spatele, umerii si bratele;
Fie ca alegi sa sari coarda dimineata, inainte de micul dejun sau seara (cu cel putin 3 ore inainte de a dormi), acest exercitiu alunga pofta de mancare;
Saritul corzii te binedispune datorita faptului ca dupa acest exercitiu corpul secreta endorfine („hormonul fericirii");
Arde caloriile intr-un timp destul de scurt.

| JokerV a răspuns (pentru JokerV):

Plin*

| JokerV a răspuns (pentru JokerV):

Nu stiu de ce a postat acelasi raspuns de mai multe ori

7 răspunsuri:
| naf29 a răspuns:

Aici gasesti exact pentru ce e bun sa sari coarda. Cat mai des. http://antrenorpersonal.wordpress.com/......ui-corzii/
Mult succes

| DrunkenRat a răspuns:

Din cate stiu eu implica cam toate grupele de muschi.

| MauiStatue a răspuns:

Iti lucreaza toate grupele de muschi si iti tonifica corpul. In special picioarele.

| LMV01 a răspuns:

In primul rand picioarelewinking apoi depinde cum executi exercitiulwinking

| RaicuBogdan a răspuns:

In primul rand te ajuta sa slabesti, dar acum nu stiu sigur ce muschi antreneaza, cred ca picoarele si putin mainile, nu stiu sigur