| PinkPanther a întrebat:

Pentru cei care practica sporturi, ce sporturi de auto-aparare mi-ati recomanda? Sunt fata, nu prea am conditie fizica, am vreo 5 kg in plus (dar se rezolva alea), as vrea sa ma apuc prin septembrie de un sport care sa ma invete sa ma apar, ce credeti ca ar fi mai bine sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ecou a răspuns:

TAEKWONDO... cred ca bucurestiul e plin de sali de taekwondo.
plus ca este un sport in care am intalnit o gramadaa de fete.
sper sa imi asculti sfatul
http://www.youtube.com/watch?v=TeldXA-l-bQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=dnzMbU4N8Vg
astea sunt la nivel profesional tu poti sa te rezumi doar la antrenamente!

10 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Daca, nu ne dai mai multe detalii (fizionomice), putem sa te ajutam prea putin. Parerea mea ca o fata, nu are nevoie de a practica sporturi de contact, insa daca doresti poti sa incerci taekwando.

Insa nu cred ca e necesar. Mai ales daca ai peste 12 ani, nu are rost sa te mai apuci de un sport de contact. Ai putea sa te apuci de un sport, gen baschet sau sa faci sala (nu de forta :p), ci fitness.
Asta e parerea, mea sa ma scuzi ca deviez de la dorintele tale, insa nu vad rostul acestui lucru. Nu cred ca are rost sa inveti sa te bati, poate ai o viata mai grea, insa chestia asta nu o vei putea rezolva cu bataia. Poti in schimb sa inveti tehnici de autoaparare fara sa te apuci de un sport de contact. Sunt multe cursuri, in sensul acesta.
Cred ca ti-ar prinde mai bine cursuri de autoaparare, insa daca ai o viata 'stresata' (depinde cu ce sens te uiti la acest cuvant), exista multe alte modalitati, pentru a le depasi.

Multa bafta in continuare!

| PetreConstanta a răspuns:

Daca nu ai conditie fizica singurul sport de auto- aparare este FUGA

| PinkPanther explică:

Pentru cei care pot sa imi ofere informatii, as dori sa imi recomande si niste sali din bucuresti unde as putea sa merg (de preferat prin sectorul 6 sau in apropiere)
Si nu am facut pana acum nici un fel de sport de acest gen

| PinkPanther explică:

@bezea am spus ca se rezolva alea, pentru ca in prezent sunt la dieta (de la doctor, nu de infometare) si merg la sala (aerobic tae-bio fitness) de 3-4 ori pe saptamana

| PinkPanther explică:

@ Bezea, nu m-am simtit ofensata, dar am vrut sa ma explic, ca sa se inteleaga si de ce vreau sa ma apuc din toamna, pana tunci cred ca o sa imi fac ceva conditie fizica
@nOrton - fetele for sa faca sporturi de auto-aparare pentru ca dau o alta incredere in sine si independenta, pe langa asta esti mai motivat cand stii ca dupa n ore de antrenament te alegi cu mai multe cunostinte decat daca faci aerobic si fitness. Si treaba cu varsta nu are treaba, pentru ca nu vreau sa ajung la concusruri sau chestii de genu, doar ca vreau sa invat sa ma apar in caz de orice eventualitate, nu am neaparata nevoie sa anvat auto aparare, dor ca m-ar ajuta sa ma simt mai bine si sa am mai multa incredere in mine

| Bezea a răspuns:

("dar se rezolva alea" - super tare) Eu in primul rand iti recomand sa iti imbunatatesti conditia fizica pana in septembrie-octombrie(o sa ai nevoie de ea si pentru fugit in caz ca tragi chiulul la antrenamente). Tinand cont ca este vara iti sugerez inotul, tenisul sau voleiul. Ca sport de auto-aparare as opta pentru Aikido sau kick-box poate si Jujitsu.

| Bezea a răspuns:

@PinkPanther
Nu ma intelege gresit nu am vrut sa insinuez nimic prin ceea ce am spus mai devreme. Voiam doar sa accentuez o parte din ceea ce ai spus tu pentru ca mi-a placut intr-un fel sau altul(determinare, siguranta etc) nu era nici un mesaj ascuns sau altceva incat sa imi dai mie explicatii, chill.

| ShowTim3 a răspuns:

Judo sau Karate, sunt sporturi mai feminine, dar nu sunt practice, le folosesti degeaba ca daca vrea cineva sa te bata o va face fara probleme (Daca este baiat ). Acelea sunt sporturi in care nu au loc contactul fizic, adica sansele sa iti iasa un dinte sunt mult mai mici decat la sporturile de contact cum ar fi boxul sau MMA. Daca insa esti o fata mai batausa poti sa faci Mixed martial arts (MMA) dar nu stiu daca pot si fetele, acest sport practic combina toate metodele de lupta (de contact ). Poti sa lovesti cu mainile cu picioarele sa faci prize, detoate happy all in 1 cam asa ceva sau 10 la pret de 1. Insa dezavantajele sunt ca poti sa pleci cu un ochi mov. Nustiu dc vor fetele sa practice sporturi de autoaparare happy dar marog, te ajuta mai mult sa te orgranizezi si sa devi mai ordonat/civilizat.

| Danutdanut100 a răspuns:

Pai incearca tenisul sau inotulhappy

| jymmy77 a răspuns:

Aikido. e cel mai bun.