| Anonim345323232323232 a întrebat:

Pentru masa musculara ce suplimente trebuie sa iau? gainer sau elite whey protein ( 25 grame proteine /portie)

12 răspunsuri:
| hgcl a răspuns:

Depinde de tipul stomacal, daca esti mezomorf sau ectomorf eu zic ca un gainer+creatina+vitamine ar fi o combinatie destul de buna. Dupa antrenament ai nevoie si de carbohidrati ca sa cresti nu doar de proteine.

| RAY a răspuns (pentru hgcl):

Ce legatura are stomacul cu muschii?

| RAY a răspuns (pentru hgcl):

Proteinele din suplimente nu se sintetiseaza de organism, daca manci prea multe proteine organismul le elimina prin urina ca organismul tau nu stie ca tu vrei sa cresti in muschi, ai putea face sport, nu exista nici o singura dovada stiintifica ca suplimentele ajuta la musculatura, daca vre isi arat vegetarieni care sunt campioni la multe sporturi, se pare ca organismul are nevoie de putine proteine nu atat de mult cat spun uni, doi aceste suplimente pot face rau rinichilor te trezesti cu pietre, inima saraca are nevoie de cardio

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Si tu esti bun.

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Nu am auzit ca organismul sa elimine proteinele prin urina.
Mai informeaza-te si dupa aia critica si tu pe altii.

| RAY a răspuns (pentru hgcl):

Auzi de ce in dieta atkins urinezi foarte des? unde 85% din hrana e proteina

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Nu am auzit nici de dieta atkins.

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Si crede-ma stomacul are legatura constructia muschilorwinking.

| RAY a răspuns (pentru hgcl):

Da-mi o dovada stiintifica

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Ok, fie cum zici tu.

| RAY a răspuns (pentru hgcl):

Muschii sunt un lant de celule in care 75% e apa si restul proteinele, stomacul are alt rol, de sintetizarea a ceea ce mananci se ocupa ficatul, doar 2, 3 % a ceea ce mananci se duce la muschi restul merge la celule, avem o suta de miliarde au nevoie de proteine, zaharoza, grasimi, eu nu ti-am spus de rau

| hgcl a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu ti-am spus-o de rau happy.