| GrigMatei a întrebat:

Piept triceps-Spate biceps VS Piept biceps-Spate triceps

Cum credeti ca e mai bine? De ce?

5 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Recomand piept-biceps, spate triceps.De ce? E foarte simplu.In timp ce faci piept,faci si triceps(nu in aceeasi masura ca si cum ai lucra propriu-zis si nu iti doresti sa fortezi muschiul foarte tare...o sa ai surpriza de a scadea in masa, in loc sa cresti). Spate-triceps(O sa vezi ca atunci cand lucrezi la aparat, fortezi putin si bicepsul, plus ca daca ai lucrat biceps inainte, nu te vor mai tine bratele pentru spate) O zi buna!

| Voidwithin a răspuns:

Depinde de corpul tau.

| Wehes a răspuns:

Stii cum sta treaba, noi ti-am putea spune o grama de combinatii, de exemplu sa-ti spun Piept + Triceps dar sa zicem ca la tine nu da roade. De aceea trebuie sa incerci mai multe combinatii si sa vezi care e cea mai eficienta pentru tine.

| adishorMS a răspuns:

Tocmai asta e ideea piept, triceps si spate, biceps, dar numai in ordinea asta
pt.roxin:facand piept, triceps in momentul cat faci piept incalzesti tricepsul lovind-ul apoi cu exercitii
normal ca va face spate, biceps la fel incalzind bicepsul pentru exercitiu si nu biceps, spate epuizeaza bicepsul cum spui, insa grupand piept biceps faci si triceps in ziua aia si grupand spate triceps faci si biceps inseamna ca faci in fiecare zii biceps si triceps ce nu prea ok. sa nu mai vorbim de o febra musculara la unul din ele ca s-a dus tot antrenamentul
piept triceps si spate biceps, dar doar in ordinea asta

| AndrewG a răspuns:

Este,oarecum, la latitudinea ta. Unii antrenori te sfatuiesc sa grupezi o masa mare cu una mica ( cum e Piept - Triceps ). In momentul in care antrenezi pieptul folosesti si tricepsii in exercitii, astfel antrenezi si tricepsul in timp ce antrenezi pieptul. Eu te-as sfatui sa alegi Piept-Triceps / Spate-Biceps. Astfel incalzesti muschiul mai bine. In orice caz, antrenorii recomanda schimbarea exercitiilor dupa o anumita perioada. Sa zicem ca 2 luni faci piept-triceps apoi schimbi si faci piept-biceps. Cel mai important este ca exercitiile sa fie eficiente pentru tine, incercarea moarte n-are.