| Danielo1991 a întrebat:

Proteinele whey afecteaza ficatu?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Orice proteina fie ea "praf" sau din alimentatie afecteaza atunci cand este depasita cantitatea maxima pe care ficatul o poate procesa...
Daca nu mananci carne de 3 ori pe zi si nu iei de 3 ori pe zi prafuri este putin probabil ca ficatul sa sufere.

La persoanele la care ficatul oricum are probleme, aceia o sa aiba probleme si cand vor lua aceste suplimente proteice! De ce? pentru ca ei au deja un ficat afectat!

Daca mananci corect si iei si 1-2 ori pe zi aceste proteine, pe langa asta iti faci analizele uzuale printre care si la ficat 1 data la 6-12 luni, nu ai vreo afectiune hepatica, nu cred ca vei avea probleme!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Poti sa mananci carne si de 5 ori pe zi, daca faci antrenament de masa musculara... sportivii in domeniu mananca 2-3 kg de carne pe zi. Depinde de efort, de masa musculara si de cat de avansat esti.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar asta nu inseamna ca sunt cu totii sanatosi!

| RAY a răspuns:

Romani știu total? daca le întrebi ce este proteina te înjură că atât știu, nu afectează ficatul, in fapt era vorba de rinichi dar sa făcut studii și pe persoane cu probleme cu rinichi și nu au avut efecte adverse, proteina este cărămidă vieți, recomand din zer sa fie

| Violleta2022 a răspuns:

Da, totul trece prin ficat.
Acum depinde ce boli de ficat ai... si daca medicul iti permite sa iei asa ceva, can fond este o proteina sintetica.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce zici un cuvant in romana si unul in engleza?

"proteinele whey" -> "proteinele" = cuvant in romana, "whey" = cuvant in engleza.

Ori romana, ori engleza, hotaraste-te.

| Andrei89296292 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai așa se numește produsul desteptule

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei89296292):

Pentru ca e importat. Whey inseamna zer in engleza.

legat de "desteptule", folosesc de peste 14 ani, si am folosit aproape toate firmele (de la cele romanesti gen redis, pro nutrition, etc.) la cele mai bune firme americane, avizate FDA, din domeniu: muscletech, ON, dymatize, weider, California Fitness si Gaspari - pe vremea cand MyoFusion de la ei era super bun la gust.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReddY25):

Serios? "da"? Esti doar un copil mic, care isi da si el cu parerea, nu?

| ReddY25 a răspuns:

Cel mai bine e sa mananci sanatos

| StoicAnalysis a răspuns:

Cel mai in masura sa iti raspunda la asta este un doctor, sau un nutritionist bun.

| Sekim a răspuns:

Pe scurt, si da si nu. Proteina aceasta whey, nu afecteaza in mod direct ficatul ( cu mod direct ma refer ca nu e un supliment care e exclusiv daunator ficatului ). Pana si proteinele asimilate din mancare trec prin ficat si il pot afecta in cantitati foarte mari ( depinde de sanatatea ficatului tau si cum ai grija de el totusi ). Raspunsul in general, tinand cont ca majoritatea oamenilor au un ficat sanatos ( banuiesc ca tu esti adolescent ), NU ar trebui sa ai probleme cu ficatul din cauza acestui supliment sau a proteinelor sau a cine stie ce. Daca chiar vrei sa te asiguri de sanatatea ficatului tau, poti face analize periodic. Faci un set de analize acum, vezi starea ficatului tau, iar dupa sa zicem 6 luni de consumat acest supliment faci din nou testul si vei vedea daca e mai rau -- la fel -- mai bine.

| Drake21 a răspuns:

Nu

| Dimi457 a răspuns:

Cam toate prafurile alea te afecteaza. Citeste pe etichete.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dimi457):

Serios? Am citit etichetele de vreo 50 de ori... am fost si la o fabrica sa vad cum se fac.
Esti doar un pampalau care nu stie NIMIC, dar isi da si el cu parerea ca prostu, nu?