| corinelluu a întrebat:

Puteti sa imi spuneti pe scurt regulile la baschet si volei)
Funda...

2 răspunsuri:
| nebuna000 a răspuns:

Cele 13 reguli originale ale jocului de baschet au fost urmatoarele:
1) Mingea poate fi aruncata in orice directie cu una sau cu ambele maini
2) Mingea poate fi batuta in orice directie cu una sau cu ambele maini
3) Un jucator nu poate alerga cu mingea si trebuie sa o arunce din locul in care o prinde, exceptie facand jucatorii care prind mingea in miscare la o viteza potrivita.
4) Mingea trebuie tinuta in sau intre palme. Bratele si alte parti ale corpului nu pot fi folosite pentru a o tine.
5) Nu este permisa sub nici o forma impingerea cu umarul, tinerea, impingerea, lovirea sau impiedicarea unui jucator advers. Prima abatere de la aceasta regula va fi considerata ca o greseala, a doua abatere de acest gen aducandu-i jucatorului care a comis-o eliminarea din joc pana cand urmatorul cos va fi inscris. Daca abaterea se dovedeste cu intentie si risca sa accidenteze un adversar, cel care a comis-o va fi eliminat pentru tot restul jocului, fara posibilitatea de a fi inlocuit.
6) O greseala reprezinta lovirea mingii cu pumnul, abaterea de la regulile mentionate la punctele 3 si 4 precum si cele descrise la punctul 5.
7) Daca una dintre cele doua echipe comite doua greseli consecutive, adversarului ii va fi trecut in cont un cos.
8) Un cos este valabil atunci cand mingea, aruncata sau ricosata din pamant, ajunge in cos si ramane acolo, cu mentiunea ca jucatorii din aparare nu au voie sa atinga cosul. Daca mingea este pe marginea cosului si un jucator din aparare atinge cosul, se va considera cos valabil pentru cei din atac.
9) Cand mingea iese in afara terenului ea va fi repusa de la linia de margine si va fi jucata de primul jucator care o atinge. In cazul unei dispute, arbitrul de scaun va fi cel care va arunca mingea in teren. Jucatorul care repune mingea are la dispozitie 5 secunde pentru a o arunca in teren. In caz contrar echipa adversa va avea mingea. Daca una dintre cele doua echipe intarzie intentionat desfasurarea jocului ea va fi pedepsita cu o greseala de catre arbitrul de scaun.
10) Arbitrul de scaun va fi responsabil cu jucatorii, va nota greselile si va informa arbitrul din teren atunci cand doua faulturi consecutive au fost facute de catre o echipa. Are dreptul de a elimina jucatorii potrivit regulii de la punctul 5.
11) Arbitrul din teren va fi responsabil cu mingea si va decide cand aceasta e in joc, cand si de unde trebuie repusa in joc si carei echipe apartine. De asemenea el va fi responsabil cu timpul de joc, va decide cand un cos este valabil si va tine scorul.
12) Timpul de joc este impartit in doua jumatati a cate 15 minute fiecare, cu o pauza de 5 minute intre ele.
13) Echipa care inscrie cele mai multe cosuri in timpul regulamentar de joc este declarata invingatoare. In caz de egalitate la sfarsitul timpului regulamentar capitanii celor doua echipe vor decide daca meciul se va termina la egalitate sau va continua pana cand una dintre echipe inscrie cosul victoriei. si la volei 2
Serviciu
PASAREA VOLEIBALATA
Rotatia
Puterea sariturii
Actiune Exploziva
Atacul
JOCUL DE
TERENURI
Apărarea
ECHIPĂ
DESPĂRŢITE
În ultimii ani FIVB a făcut paşi mari în adaptarea jocului pentru
spectatorul modern.
Acest text este destinat publicului larg

jucători, arbitri, spectatori sau
comentator
i

pentru următoarele motive:
-
înţelegerea regulilor permite jocul mai bun

antrenorii pot crea
structuri de echipe şi tactici mai bune, dând frau liber jucătorilor să
-
şi etaleze calităţile;
-
înţelegerea relaţiilor dintre reguli permite oficialilor să ia
decizii mai
bune.
În primul rând această introducere se concentrează pe volei ca sport
competitiv, înainte de a evidenţia şi identifica principalele calităţi cerute pentru
un arbitraj de succes.
VOLEIUL ESTE UN SPORT COMPETITIV
Competiţia eliberează puterile latente. Ea etalează tot ce este mai bun,
talentul, creativitatea şi estetica. Regulile sunt astfel structurate spre a
recunoaşte toate aceste calităţi. Cu câteva excepţii, voleiul pemite
tuturor
jucătorilor să acţioneze
atât la fileu (în atac) cât şi în spatele terenului (pentru a
se apăra sau pentru a servi).

| anonim_4396 a răspuns (pentru nebuna000):

A zis pe scurt, nu lung asa! :)) :))
http://baschet.pasiunea.eu/......_2188.html
Succes!;)