| TearsOfBlood a întrebat:

Am 14 ani si 54 kg si de o luna si un pic m-am apucat sa fac exercitii pentru muschi. Se poate spune ca am inceput de la 0 pentru ca inainte nu eram in stare sa fac o flotare.
Acum fac sesiune de exercitii acasa cu o zi pauza.
Incep cu cate 20 de abdomene si dupa vaslesc la un aparat cate 15 flexari cu interiorul bratului si 20 cu exteriorul bratului dupa cate 10-15 flotari si dupa cate 20-30 de flexari cu gantere de 2kg. Fac cate 4 seturi din fiecare si deja observ schimbari, adica ma simt mai bine si mi-au mai crescut un pic muschii la brate si am scapat de burtica de cand stau jos.
Cam cat o sa imi mai ia sa fac muschi mai mari si patratele si sa fac mai multe flotari pentru ca peste 3-4 sapt. vreau sa incep sa fac zilnic exercitii.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E stupid sa faci zilnic, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

De 3 sau 4 ori pe saptamana e suficient.

Si 20-30 de repetari = prea multe, fa MAXIM 8 ( poti peste 8, maresti greutatea ).

Si adauga si alte exercitii de baza : tractiuni la bara, flotari la paralele, impins cu haltera, indreptari, genu cu haltera, etc.

Fara alea nu pui muschi, cu niste flexari amarate ( care sunt exercitii DE IZOLARE, nu de baza, ce-ti trebuie tie ).

| MrCereala a răspuns:

Conceptul este simplu, dar practica nu este asa de simpla. Va fi nevoie de disciplina, timp si rabdare ca sa obtii patratelele dar in final efortul va merita. Ca sa obti un abdomen in patratele trebuie sa pierzi din grasime si sa pui muschi. Realizezi asta printr-o alimentatie corespunzatoare si sesiuni de antrenament zilnice. Poti sa ai cei ma bine lucrati muschi abdominali, dar nu se vor vedea niciodata daca ai un strat de grasime deasupra lor. Articolul va prezenta moduri prin care poti sa realizezi ambele obiectve

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrCereala):

Conceptul ti se pare simplu doar cand nu stii MAI NIMIC, punct.