| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU

vreau sa ma apuc de un sport: box/k1/kickboxing(deocamdata stiu sgur k in oras am sala de box, n asta e prbl), dar toti ma "ameninta", ca sa ma faca sa imi pierd dorint, ca la inceput imi sparge nasu.
n-am o prbl cu asta doar k as vrea sa fie mai putin dureros(ca orice lovitura as lua n doar mai tare ca asta).
eu la scoala mam mai batut si mie dat o directa in nas(n era la box sau ceva, a dat ca la tara) si acu mi se misca putin varfu nasului, se simte ca e ceva rupt.
in orice caz exista vreo metoda mai dnedureroasa de a imi rupe zgarciu nasului. mentionez ca vreau sa ma duc si in competitii.

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In antrenamente foarte rar se intampla sa te accidentezi, iti dai seama scopul nu este sa iei bataie la antrenament.

In concursuri intr-adevar se intampla sa ti se mai sparga nasu, arcada, asta este sportul.

Dar nu am inteles intrebarea ta, nu stii cum sa faci sa iti rupi nasu?

| cristi1505 a răspuns:

laughing))) Nu vei ajunge sa iei nimic in competitii, nici macar un loc 3 acolo.Ai frica de bataie si asta inseamna ca o sa ti-o iei rau.Frate,eu cand m-am apucat prima oara, cum am intrat in sala si am invatat sa imi tin garda si sa ma misc, am inceput sa fac sparing cu oameni de 20 de ani, campioni la Unifight in Rusia, campioni nationali pe Muay Thai sau kickboxing si eu aveam 13 ani si o luna de cand practicam kickboxing-ul.Intram fara frica si acum fac la fel.Intru si ma lupt ca nu imi pasa cu cine sau cati ani are.Trebuie sa iubesti lupta, sa iti placa sa stai la bataie.Numai asa vei ajunge sa faci ceva. Daca ai inceput din prima cu frica....nu vei face nimic.

| dyk3yy a răspuns:

Cand vrea sa te loveasca in nas du-te cu nasu inspre pumnul lui, deoarece se va micsora distanta si forta loviturii va fi mai mica.Crede-ma!

| iloveyoumybby a răspuns (pentru dyk3yy):

rolling on the floor)))) Bun raspuns.

| RazvanRms a răspuns:

Stai linistit ca nu o sa-ti rupa nasu de prima oara. Cand o sa-ti rupa nasu nu o sa te mai intereseze.Asa ca du-te fara frica si multa bafta.

| NewTerminator explică:

Da. stiu sigur ca trebuie sa ai nasu rupt(zgarciu ala) pentru a participa in competitii k daca nu iti poate da adversaru un pumn in nas si iti bufneste sangele si n se poate oprii si pierzi meciu. deci aia e ideea k stiu ca trebuie sa am nasu rupt, da n vreau sa fiu lovit in nas pentru a mil rupe.
cumva la spital cu anestezie ceva daca se poate

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru NewTerminator):

Tie iti este frica pentru amaratu ala de zgarci ca o sa te doara si vrei sa mergi in competitii? Nu inteleg mentalitatea asta, "vreau sa fiu campion dar sa nu ma doara", si in ring crezi ca o sa te menajeze adversaru? Du-te cu tupeu si fa ce poti pentru a fi deasupra celorlalti!

| NewTerminator explică:

N mi-e frica
da si rezist la durere, dar asta e singura durere la care ma ia ameteala.
nu fug de bataie sau altele doar ca n vreau sa mai simt iau ameteala aia.
dupa ce til saprge am inteles ca n mai curge asa repede sangele
si mie asa un pic frica de sange(cand curge din minerolling on the floor/ cand e din altu n-am trebuie).

| MasterSpirit a răspuns:

Nu iti sparge nimeni nasul, o sa ti se sparga in ring.

| UrsaRadu a răspuns:

Neata, am vazut ca intrebarea e mai veche, dar tot m-am gandit sa raspund ca n-am ce facehappy
Frate eu exact azi la ora 10:30 am prima zi de antrenament, la 11 ani invat sa ma batlaughing)
Nu stiu daca ti-l rupe, dar serios pentru un amarat de zgarci atata vaicareala? In ring ce faci, renunti ca te doare?laughing) du-te cu tupeu peste ei si arata-le ce poti, nu te teme pentru un amarat de zgarcihappy