| andreisseu a întrebat:

Sala de forta sau inot?
Primul obiectiv ar fi arderea grasimii de pe abdomen. Nu sunt gras, sunt chiar slab, doar ca pe abdomen am stratul de grasime mai maricel.
La sala m-as duce de 4-5 ori pe saptamana, la inot 3 ori.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sala de forta este sport anaerob
inotul este aerob
la sala nu dai burta jos decat daca faci cardio (alergat, bicicleta, sarit coarda). la inot asta faci, cardio.
sala este facuta sa cresti in masa musculara, nu sa dai grasimea jos. deci daca obiectivul tau este sa scapi de stratul adipos, du-te la inot. daca vrei masa musculara sa fii pompat, du-te la sala.

| Dreamer a răspuns:

Inot + alergat + sarit coarda.

| RAY a răspuns:

Cardio clar inot, cultirismul nu slabeste si tonifica muschi

| AntrenorFitness a răspuns:

Cand vrei sa scapi de grasime faci efort cardio si il poti combina cu fitness. (inot, alergare, bicicileta, step etc.si antrenament in sala de forta cu greutat mici si repetari multe)
Cand vrei sa cresti masa musculara si in greutate faci culturism. Intre 6-8 repetari, 4 serii si greutate intre 60-80% din 1RM. Cand vrei antrenamente exvlusiv pentru forta, powerlifter, lucrezi repetari putine cu incarcatura submaximala si maximala.
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html