| Jose86 a întrebat:

Sall! Deci fac culturism de ceva vreme si am o intrebare: Daca nu iau proteine si mananc macare care contine proteine are ceva? (Mananc cam de 5-6 ori pe zi)

Răspuns Câştigător
| BlacK3r a răspuns:

Eu iti zic sa iei o masa plina cu proteine cam 300 gr de vreo max 4 ori pe zi da daca vrei sa te faci hulk baga in tine

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.dailymotion.com/......-hdtv_auto

stiintific nu exista o singura dovada ca suplimentele ajuta la ceva bun corpul
manca carne de porc,peste,oua,vitamine din fructe,multa apa, oua fierte evita fast food, cartofi prajiti, sarea, zaharul

| RAY a răspuns:

Care animal ea suplimente in natura? noi suntem animale ca atare suntem exact ca ele, muschi asimileaza doar proteine din alimente atentie alimente urate nu porcari ca mezelurile din supermarket, manca sanatos fa mult sport si va vi super

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai buna calea naturala deoarece nu sti ce reactii adverse au cele sintetice

| dragos38 a răspuns:

E mult mai buna mancarea naturala peoteine se gasesc si in albus, ficat de porc, crenvusti sau muschii de vita daca iti permit banii

| RAY a răspuns (pentru dragos38):

Poti te rog sa te uiti sa vezi cum se fac crenvusti?
http://jurnalul.ro/......25759.html

| dragos38 a răspuns (pentru RAY):

Da stiu ca contine aditivi si conservanti chiar si painea alba nu este recomandata sa o mancam mai bine paine cu graham, chiar nici apa de la chiuveta nu este 100 % curata s-au gasit metale grele, dar se trateaza cu clor, nici macar ploaia nu mai este curata ci este poluata traim intr-un mediu poluat, dar cu toate astea mergem inainte chiar daca oamenii de stiinta au tras semne de alarma ca poluarea este in crestere.

| RAY a răspuns (pentru dragos38):

Eu nu scriu aici doar asa ca n-am ce face e important sa evitam otrava din jurul nostru sau vom pati sa murim la varste fragede cu tot felul de bolii

| dragos38 a răspuns (pentru RAY):

Da asta este, trebuie sa evitam

| RAY a răspuns (pentru dragos38):

Cand prajesti carnea cu ulei temperatura trece de 160 de grade logic ca manci otrava ce proteine mai poate fi la asa temperatura plus tocitatea uleiului

| dragos38 a răspuns (pentru RAY):

Stiam si eu asta dar nu trebuie prajite neaparat cu ulei ai aparut si aparate mai sofisticate din cate stiu eu

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Trebuie si putin ulei dar nu asa mult

| Jose86 explică (pentru dragos38):

Imi permit stai linistit

| Fulbaster a răspuns:

Proteinele nu sunt forte benefice pentru corp, adica faci muschi si apoi?
Mai bine, ca sa fi sigur, faci pe propriile maine!

| Fulbaster a răspuns:

Da,scuze,am inteles altceva, dar totusi stiu ca nu e bine sa iei atat de des pe zi.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Suplimentele proteice le iei atunci, cand nu poti obtine proteinele necesare din alimentatie. dar daca ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine si carbo, consider ca nu mai ai nevoie de un supliment proteic. happy

| niponX a răspuns:

Dragă Jose,

Proteinele sintetice sunt doar niște suplimente pentru a ajuta organismul să dezvolte mușchii. Asta se iau în cazul în care ai nevoie efectiv de proteină.
Ca și alte pastile, aceste proteine pot avea reacții adverse, depinde de iecare firmă. Acestea ar trebui scrise pe ambalaj.
Pentru o dezvoltare mai bună și mai armonioasă, este recomandat folosirea de proteine naturale, ce provin din carne și ouă.
Mă bucur că mănânci așa de des, dar mănâncă cu cap. Dacă mănânci legume sau făinoase, nu prea te ajută. Trebuie să mănânci ouă și carne sau alte alimente ce conțin o doză mare de proteină. Dacă mănânci și altceva, de ex cartofi, riști ca pe lângă mușchi să apară și un strat de grăsime inestetic, ce-i drept, dar nesănătos.
Asta nu e numai cazul proteinelor, ci și a aminoacizilor, creatininei, etc. Dacă consideri că nu ai în organism și nu consumi cantitatea necesară organismului, atunci în ajuți cu pastile, în rest, e strict interzis.
Interzis este și consumul de steroizi, în orice situație.
Sper că ți-am fost de ajutor.

Cu drag,
niponX

| niponX a răspuns:

Tot pe cale sintetică se obține. Doar nu de la natură se concentrează mâncarea și se pune într-o pastilă. Pe de o parte, este exprimat ok.
Oricum depinde foarte mult de firmă. Sunt niște bombe de firme, unde pastilele numai 100% natural nu este.

| Cosmin86 a răspuns (pentru niponX):

Oric tip de proteina este extrasa din mancare ( lapte, zer, albus de ou, etc. )

as dori sa-mi arati tu un tip de proteina sintetica. da-mi link sa vad.

| niponX a răspuns (pentru Cosmin86):

ăsta e un exemplu.
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=326&cID=115&dID=0&bID=0
acesta are izolat proteic, ceea ce este obținut pe cale sintetică și nu mai zic de restul componentelor. Deci aproape 100% sintetic. acesta costă 104lei, în comparație cu alte firme (284 lei), cum ar fi scitec sau alte minuni unde sunt naturale.
te-am lămurit? nu am dat nimănui în cap, dar sunt feluri și feluri...

| Cosmin86 a răspuns (pentru niponX):

100 % sintetic? este extras din carne de vita.

Ai dus in viata ta un supliment in laborator?

| niponX a răspuns (pentru Cosmin86):

Am zis aproapewinking în proporție de 80%. și extrasul, numai natural nu e. nici măcar proteină nu e, e izolat proteic, o diferență majoră. eu cred că ești fan de astfel de pastile și te minți singur, pe bune.
ți-am dat exemplul dorit, de acum încheiem discuția civilizatwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru niponX):

Stai putin, izolatul proteic tot proteina e.

Sunt 3 metode de a extrage proteina din alimente si in functie de asta obtii : concentrat proteic, izolat proteic si hidroizolat proteic. Dar tot proteina e.

Mai documenteaza-te :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

P.S. : astea sunt "prafuri", nu pastile. Daca vorbesti despre proteine si zici 'pastile' e clar ca n-ai folosit in viata ta si ai experienta ZERO