| Anonigga a întrebat:

Sall TPU, deci am cumparat proteine (pro whey) si vreau sa stiu cam cat absoarbe corpul proteine dupa antrenament? Adica ar putea sa absoarba 90g proteine dupa antrenament? Stiu ca absoarbe 35g proteine in fiecare 3 ore...app am 185 si 80 kg...

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, absoarbe tot maxim 30-35.

Decat sa bagi 90 de grame odata...mai bine o arunci direct in WC, e fix acelasi lucru.

Ia cum scrie pe cutie.

| AntrenorFitness a răspuns:

Salut,
In primele 60 min dupa antrenament avem o fereastra anabolica in care organismul asimileaza cel mai bine. La o masa organismul asimileaza maxim 50g proteina iar restul o elimina sau depoziteaza sub forma de grasime.
La 80kg ai avea nevoie de 160g de proteina pe zi, calculand totalul incluzand toate mesele zilei.
http://www.despreculturism.ro/......teine.html