| eduardooo a întrebat:

Sallut, vreau sa ma apuc de exercitii acasa gen abdomen,piept,spate pentru incepatori, as vrea si eu un program si cam ce sa mananc si ce nu, tin sa mentionez ca am 17 ani si arat ca un stickman. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Louys a răspuns:

Pai, ar trebui sa te antrenezi in fiecare zi, pentru ca acestea sunt calistenice, nu sunt ca sala, dar sa te odihnesti mult, pentru ca ai nevoie si de energie, sa ti se odihneasca muschii pentru a si creste.

Trebuie sa mananci asa:
Carne si oua: Pentru proteine
Lactate: Pentru calciu pentru oase
Fructe si legume: Pentru vitamine

In cazul in care nu mananci carne/oua, proteine se pot gasi si in fructe/legume sau branza, dar nu sunt asa de bogate.

Acum trecem la antrenament:
Flotari normale(palmele in linie dreapta cu umerii) pentru triceps, spate si piept.
Flotari cu mainile departate pentru piept in special.
Flotari cu varful picioarelor pe un scaun(sunt foarte eficiente deoarece nu iti obisnuiesti corpul cu un singur exercitiu si te dezvolti mai mult)
Abdomene(daca esti slab, daca esti mai grasut, alearga pana slabesti):Faci 10, cand ti se par prea putine mai bagi cate 10.

Genuflexiuni:Lafel ca la abdomene

Tractiuni:Te ajuta la spate, triceps si biceps

Flotari normale, dar cu palmele in spre lateral:Ajuta bicepsul tricepsul si spatele

Cand poti sa faci 30 de flotari, incerci o varianta mai grea, cum ar fi flotari in pumni, sau diamant(le cauti pe net).

Mananca cu 30 de min- o ora inainte de antrenament pentru a putea pune masa musculara.

Poti manca si dupa antrenament, deoarece nu o sa te ingrasi.

Din aceste exercitii, iti faci singur programul, de exemplu de dimineata faci alea, alea si alea, la pranz alea, alea si alea.

Succes!