| adelyn9811 a întrebat:

Salut tuturor utilizatorilor TPU! De cateva zile m-am apucat de facut exercitii (pentru abdomen,biceps,triceps,spate,piept) acasa.
As dori un program alimentar, si ce NU ar trebui sa mananc.
Si as vrea sa stiu daca e bine ca fac toate aceste exercitii in fiecare seara, sau ar trebui sa le fac pe rand si sa-mi fac si aici un program?
Primu' raspuns primeste funda; x!
Multumesc anticipat :*!

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

1. bravo
2. proteine si carbo complecsi dimineata, idem amiaza, idem seara
Fa-ti o lista cu ce vrei sa mananci din alimentele recomandate (le gasesti pe orice site), pana in 2000 cal si imparte la 3-4 (asta va fi nr de mese)
3. Fara fast-food, junk-food, cola(s.a.), putine grasimi saturate si carbo simpli
4. pe rand; piept cu triceps, spate cu biceps, abdomene (de 2 ori pe sapt), picioare (separat) ar fi un program

| xCrazyWolf a răspuns (pentru greyhound):

De ce maxim 2000 calorii?:O

| greyhound a răspuns (pentru xCrazyWolf):

Presupunand ca 98 din numele tau vine de la anul nasterii, 2000 de calorii e destul pentru ce iti trebuie; daca pe masura ce te tii de program si crezi ca nu cresti destul (desi lucratul acasa nu face minuni) poti sa maresti cu 500 cal dar eu zic sa ramai la 2000
Eu mananc aprox 3000 dar am 80 kg, ma duc si la sala si mai si muncesc

4 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

Un program:
Luni: Piept (si triceps daca vrei/ai timp)
Marti: Spate (si biceps daca vrei/ai timp)
Miercuri: Umeri si trapez
Joi: Picioare si abdomen
Vineri: Biceps si triceps
Sambata: Pauza
Duminica: Pauza
Daca faci vineri biceps si triceps, nu face luni piept cu triceps, lasa sa treaca cel putin 3 zile dupa fiecare grup lucrat. Numai bine.

| adelyn9811 explică:

Multumesc foarte mult greyhound! Imi poti da id-ul tau de mess?