| Alex12345678900987654321 a întrebat:

Salu! Am 12 ani si as vrea sa imi dezvolt muschii bivepsului si cei ai piciorului. Dispun de 2 gantere de 3 kg si stiu ca nu prea este bine sa fac asta pentru ca sunt in crestere, dar sper sa ma ajutati cu un program zilnic de exercitii si alimentatie.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PrunaPătrată a răspuns:

Pai, nu ai voie sa faci nimic.De ce? In primul rand, nu ai antrenor care sa-ti recomande ce si cum, la varsta asta mai ales ca nu ai mai fost si nu stii cum sta treaba, nu ai voie sa faci haotic. Daca vrei sa faci sala, mergi la o sala de fitness, vorbeste cu antrenorul sa-ti faca un program pentru varsta ta, sau daca ai voie sa faci, depinde daca esti desutl de dezvoltat si etc. ganterele de 3 kg poti sa le arunci, cu 3 kg nu faci nimic, adica la sala dispui de greutati mai mici/mai mari, eu fac prea usor cu astea de 5, dar nu vreau sa ma fortez ca pot si cu alea de 7, 5.Si eu am tot 12 ani ca tine, am 1, 60 si 55 kg.Sunt destul de dezvoltat, fac la o sala de fitness din oras, m-am informat mai mult decat era necesar inainte sa ma apuc pentru ca trebuie sa fac totul corect, altfel risc sa ma nenorocesc.Eu ti-as recomanda asta: Fa-ti abonament la o sala de fitness, vorbeste cu antrenorul sa-ti faca un program adecvat pentru corpul si varsta ta, de exemplu eu fac marti joi si sambata in fiecare saptamana.Mari fac biceps si piept, joi fac spate si triceps, iar sambata fac abdomen si picioare cu putin cardio pe banda si bicicleta, steper etc. incerc sa am o alimentatie formata din proteine, fibre etc. incerc sa mananc cat mai multe fructe/legume, dar si carne/oua/branza etc. Fac de aproape 4 saptamani, in primele 2-3 saptamani am facut de capul meu, faceam 1 zi toata partea din fata si o zi toata partea din spate.Era foarte mult pentru mine, faceam si cu greutati mari.Iar drept urmare, pentru prostia mea tot eu trag, ma dor incheieturile de la brate ca dracu', acum incerc sa respect alimentatia si programul, o sa fac cu greutati moderate, nu greutatea maxima pe care o pot ridica eu ca sa ma fortez, ca nu e bine, ti-am dat exemplu mai sus de ce.Fa si tu daca chiar vrei, ce fac eu, desigur la recomandarea antrenorului, corpurile sunt diferite si unele suporta mai mult, altele mai putin. Daca iti zice sa mai astepti, asta e, revi peste 2-3 ani.Bafta

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Du-te la scoala, joaca-te cu prietenii. aia nu e varsta de facut muschi

| AdelinuKozma a răspuns (pentru JohnnyBi):

La asta te contrazic. Eu c-am cand am facut 12 ani am primit un set de gantere ( atunci eram slab ) dar dupa cam un an cand am facut 13, 13 si un pic, vai vai laughing) de ma vezi in real nu o sa zici ca am 13 ani. Deci nu e rau sa faca baiatu' ceva muschi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdelinuKozma):

Asteapta pustiul. efecte pe termen lung. nu trebuie acum sa dai cu capul de pereti, ai timp

| MirellaM a răspuns:

Mai bine ai invata sa scrii in loc sa te gandesti la asa ceva.-.-

| Goldenboy97 a răspuns (pentru MirellaM):

Tu cum scriai pe la 12 ani?