| LOPAO a întrebat:

Salut, recent mi-am cumparat niste gantere pentru a face intr-o anumita masura acasa "sala". Daca se poate sa-mi propuneti un program pentru incepator.
Mentionez ca am 57 de Kg cu o varsta de 17 ani si as vrea sa imi mai dezvolt musculatura.
La ce ma refer cand spun program, ma refer la ceva de genul acesta:
Luni - biceps cu antebrat, Marti - nu stiu ce. si tot asa.

Multumesc!
Anticipat.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Dai funda pentru asta:
luni -umeri+triceps
marti -spate+trapez+lombari
joi - picioare
vineri -piept+biceps
abdomene luni miercuri vineri
la piept poti face impins de pe podea si daca ai o placa de lemn poti incerca si inclinat si declinat.
biceps poti face flexii normale si tip ciocan (nu intorci incheietura, astfel vine greutatea de la gantera spre umar si cealalta spre podea)
la spate ramat cu gantera... tractiuni daca ai unde
umeri - impins stand pe scaun, stai drept ridici greutatile in fata pana la nivelul fetei, mainile intinse
lombari - fixezi picioarele sa stea fixe, stai pe burta, si te intinzi pe spate
triceps - ia 2 scaune, pui mainile pe unul si picioarele pe altul (sa fie fata in fata) cu fata in sus, te lasi din brate tinand picioarele drepte si spatele tot drept. iei gantera si faci flexii in spatele capului (la ceafa).
picioare - genoflexiuni cu ganterele in maini, fandari la fel.
alte exercitii cu gantere pe care le stiu sunt greu de explicat, dar pentru inceput e de ajuns atat.
dormi 8 ore pe noapte, mananca 5 mese pe zi consistente. exercitiile fa-le corect

2 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Decat sa te complici cu gantere acasa, mai bine faci exercitii cu greutatea corpului. Flotari pre biceps/reiceps/piept, tractiuni pentru biceps/spate geno si fandari pentru picioare si catva serii de abdomene