| curaj1 a întrebat:

Salu TPU am o problema la sport obosesc foarte rapid dar am nota 10 la sport fac 50m in maximum 5 secunde sunt foarte bun dar obosesc rapid ca ca si cum toata energia as puteao concentra la o singura actiune dar dureaza putin ce sa fac sa nu mai obosesc rapid?

5 răspunsuri:
| 7Dany a răspuns:

Http://www.iaaf.org/records/by-discipline/sprints/50-metres/indoor/men/. Daca faci mai putin de 5 sec la 50 de metri inseamna ca o sa te vad pe lista aia in curand, nu?

| curaj1 explică:

De fapt cred ca sunt 25m dar cred ca e destul de mult la 12 ani happy

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru curaj1):

Ce ma, 25m in 5 secunde? Tu-ti bati joc de noi? Nici un ghepard nu alearga asa.

| Nickname1890 a răspuns (pentru curaj1):

25m - 5 secunde este un timp prost. Acum raportat la varsta, o fi ok, dar nicidecum stralucit.

Daca obosesti repede inseamna ca stai prost cu capacitatea aerobica. Asta inseamna ca trebuie sa iesi si sa alergi usor distante lungi. Deci iesi din casa o data la 2 zile si alearga USOR (jogging) 30 de minute. Daca nu poti direct 30 de minute, alergi 15 si progresezi de la o zi la alta.

Cu rezistenta nu te nasti si nici nu o faci peste noapte. Deci trebuie sa te antrenezi mai mult pe rezistenta.

| curaj1 explică:

Un ghepard alearga 100m in 6 secunde happy