| Sobiech a întrebat:

Salut. A reușit cineva sa slăbească eliminând painea și zahărul din alimentație? Probabil că as incerca însă nu am cum sa rezist fara alți carbohidrați, îmi place să mănânc multa linte și fasole, îmi dau energie. Mă gândesc că acesti carbohidrați complecși nu se duc atât de repede in sânge și nu afectează silueta. Legat de alimentație, mănânc lapte,carne și ouă de când mă știu, mi s-a luat de ele și altă soluție mai viabila decât lintea, ovăzul fasolea etc pentru un aport proteic, nu găsesc, plus că sunt și sățioase, soia nu prea îmi place la gust, iar cu pudrele proteice am zis sa o mai raresc după 3 luni de sala. Cert e că am crescut în masă musculară însă nu am dat jos din țesutul adipos, iar acum pare mai mare

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie doar de deficit caloric... Nu are treabă natura carbohidraților cu silueta. Dacă mănânci într-o zi o grămadă de zahăr, și doar zahăr gol, de exemplu 300g, tot nu o să te îngrași. Ba chiar o să slăbești. Deoarece sunt mai puține calorii decât mentenanța. Desigur dacă faci așa ceva o dai în alte probleme... dar nu are treabă cu cântarul. Mănâncă ce vrei tu, atâta timp cât te încadrezi în calorii. Să fie și sănătos e opțional, bineînțeles e foarte important din multe puncte de vedere, dar când vorbim de slăbit e irelevant.