| Nemuritorul2 a întrebat:

Am 12 ani 1. 52cm si 40kg.As dori un antrenament pentru masa musculara (pentru toate grupele daca se poate).Am o gantera de 1kg (cred ca este prea usoara pentru ca o ridicam la 5 ani) si un flexor. Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sa-l ajute cu ce, sa-i afecteze progresele?

Cand faci masa musculara, trebuie sa mananci mult mai mult decat un om normal, NU mai putin.

Regim de masa musculara = 5-6 mese pe zi CONSISTENTE, e ok si daca depasesti 1 kg de carne / zi

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Parerea mea este sa te apuci de inot de performanta. O sa ajungi la 18 ani cu o masa musculara si un corp de invidiat, daca te tii de antrenamente.

Esti prea mic deocamdata ca sa pui pe tine... sistemul muscular nu este dezolvat. Dar un sport te va ajuta pe viitor.

| NevastuicAaA a răspuns:

Incearca ceva exercitii fara alte aparate.
Pentru tonifiere.Cum ar fi taebo.Sau abdomene, tractiuni(daca ai bara), gen cum fac fotbalistii la antrenamente...
Cu gantera de 1 kg nu prea ai ce face...
Si flexorul este bun.

| costellupusor a răspuns:

Asculta frate, nu trebuie sa incepi cu 15 Kg(daca poti ridica)poti incepe cu cinci apoi 10...Asta pentru(Biceps, triceps...)Pentru mushchii da la picioare o cale nu foarte coplicata si care aduce placere e bicicleta daca ai una nu ezita sa petreci cat mai mult timp mergand pe ea dar daca nu poti sa faci un aboniment la sala acolo vei gasi aparate speciale.Pt mushii abdominali(patratele)Probabil shtii destule exercitii-Abdomene, genoflexiuni si mai departe
Pe lindga asta trebuie sa ai si un regim bun de ex.
Dimineţa 1 iaurtsimplu cu 2% grasime si tarate

pranz o supa de pui.

gustare un mar cu miere

seara ar trebuie sa nu mananci nimic după ora 18.00
Si pe linga asta ajuta si batoanele protenice.Succes,eu asa am obtinut un corp frumoshappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru costellupusor):

Esti pe langa grav, cu regimul ala alimentar dai jos din masa musculara.

Ca sa pui muschi e ok sa mai ai 3 mese dupa ora 18 ( sa ai undeva la 6 mese pe zi ).

" sa nu mananci nimic după ora 18.00" = prostia din popor, una din cele mai stupide metode, buna doar sa te imbolnavesti si sa-ti fortezi stomacul

| costellupusor a răspuns (pentru Cosmin86):

Hei ai dreptate si tu dar nu e numaidecat asta, stiu oameni care au facu asta si nu au patin absolut nimic, sincer eu nu am respectat regimul asta eu doar mam ocupat f mult cu sportul.Dar m-am gandit ca pe el o sa il ajute vreo 2 sapt de regimhappy

| Nemuritorul2 explică (pentru costellupusor):

Sal! Din cate stiu (poate nu stiu eu bine) daca nu mai mananci dupa 18.00 mai mult slabesti.

| Nemuritorul2 explică (pentru Cosmin86):

Ca si exercitii ce ar trebui sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nemuritorul2):

De baza, uite un exemplu de program de incepatori :

http://www.culturism.md/......ncepatori/

| Nemuritorul2 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult! Esti cel mai tare!

| Cosmin86 a răspuns (pentru costellupusor):

Sa-l ajute cu ce, sa-i afecteze progresele?

Cand faci masa musculara, trebuie sa mananci mult mai mult decat un om normal, NU mai putin.

Regim de masa musculara = 5-6 mese pe zi CONSISTENTE, e ok si daca depasesti 1 kg de carne / zi

| Crudu_Alex_1997 a răspuns:

Helo sala se face pe undeva pe la 16 ani cand deja oasele sunt mai intarite si u deja nu mai ai de crescut in inaltime sala te poate face mic

| costellupusor a răspuns (pentru Crudu_Alex_1997):

Sint deacor cu tine, dar nu trebuie de exagerat cu sala bine inteles, asa ceva mai usor! Doar la eforturi mari coloana vertebrala e incurcata la cresterehappy