| Liviutz98 a întrebat:

Am 13 ani. Daca fac Marti, Joi, Sambata, Duminica aceste exercitii este ok pentru masa musculara si pentru forta?(in fiecare din aceste ile fac acelasi program)(fac exercitiile acasa, am echipament): Flexii cu gantera -100 Bicicleta fitness -10minute Impins cu gantera -50 Ridicat de la umar in sus gantera-50 Extensii-100 Abdomene-200 Ridicat lateral gantera-15 Asta fac intr-o zi. E bine?(Nu pomeniti invatatul deoarece am doar 10).

2 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Trebuie sa iti programezi zilele in care sa antrenezi doar o grupa musculara sau doua, de exemplu faci marti piept, joi faci abdomene si bicicleta, sambata faci biceps si abdomene si duminica umeri... incearca sa faci cate 3 sau 4 serii a cate 8-12 repetari. Si ai grija sa nu folosesti o greutate prea mare pentru ca esti destul de mic.

| DanAmarandei a răspuns:

Si mie mi se par cam multe pentru o zi, dar in fine, daca-ti ajunge energia, da-i inainte. Masa musculara se construieste din repetari putine cu greutate mare iar forta si mobilitatea din repetari multe cu greutate mica. Problema e ca greutatea mare modifica postura, in special la varsta ta. Asa ca iti recomand repetarile multe cu greutate mica, nu ai vrea sa ai brandu' gros pe brat si sa fii cocosat, nu? Spor la treaba!