| Ctmfresh28 a întrebat:

Salut,am 14 ani, 1, 68m inaltime si 45kg.
Vreau si eu sa fac muschi(peste tot)nu vreau intr-un anumit timp dar vreau rapid.Eu ca stare fizica sunt cam slab, adica pot face cate 100 abdomene, vreo 25 repetati cu greutati de 5kg si flotari doar cateva, vreo 7-8.Deci vreau si eu sa fac mai repede muschi pentru ca dupa mine la varsta asta sunt foarte slab din totate privintele...

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Rapid nu ai cum, decat daca folosesti steroizi (ceea ce nu ar fi cea mai buna idee). Daca vrei sa faci muschi peste tot, trebuie sa te duci la sala, altfel este cam greu (desi nu imposibil).

Trebuie sa ai o dieta adecvata, bogata in proteine si carbohidrati. Probabil in jur de 3000 calorii pe zi sau chiar mai mult, in zilele in care faci efort.

Inca ceva: Nu solicita aceeasi muschi in fiecare zi. Ca sa creasca mai bine muschii au nevoie de odihna. Deci intr-o zi fa exercitii pentru muschii de la picioare, intr-o zi pentru cei de la spate/abdomen, in alta zi brate si piept.

| WeAreLegion a răspuns:

Repede nu faci nimic, daca spui ca esti slab(ectomorf) va trebui sa mergi 7-8 luni fara oprire ca sa pui ceva muschi pe tine, fa-ti abonament la sala, consulta un nutritionist si tinete de treaba, mult noroc!

| Indefinit a răspuns:

>nu vreau intr-un anumit timp dar vreau rapid.

| ionutz1011 a răspuns:

Daca nu dispui de prea multi bani pentru nutritionist, fa-ti abonament la o sala se fitness cumpara niste creatina sau niste proteine whey fa-ti un program bun uite intra pe megaproteine.ro si dai acolo la program antrenament si selecteaza pentru masa musculara.E greu daca zici ca nu pui greutate pe tine si nici forta nu prea ai sa te dezvolti pe natural, ia creatine sau proteine ceva si o data la doua luni fa o cura de detoxifiere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutz1011):

Creatina + proteine = natural

p.s. : de ce zici "creatine"? cuvantul ala NU EXISTA IN DICTIONAR.

| Anonima413 a răspuns:

Inscrie-te la sala, dar sala reduce cresterea happy. Incearca sa cauti pe youtube exerciti, daca repeti in fiecare seara cred ca se va schimba ceva...