| xxcatalinxx a întrebat:

Salut.am 14 ani, fac sala si as vrea sa stiu daca am voie sa iau suplimente nutritive, si daca da, cum trebuie sa le iau, la ce ora, dupa sala sau inainte de sala, ce trebuie sa mananc dupa?(chestii din astea)vreau raspunsul unui instructor de sala, sau cineva care se pricepe.si as mai vrea si cateva exemple de suplimente nutritive pe care le poti lua de la farmacie. DAU FUUUNDA LA CEL MAI BUN RASPUNS

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut

Suplimentele: trebuie sa le iei cu cap pentru ca afecteaza atat performantele, cresterea cat si sistemul imunitar si organe. Suplimentele trebuie sa fie de calitate (deci de obicei mai scumpe, certificate antidoping). Creatina este pentru forta muscular si pentru masa. Insa aceste efecte se pierd dupa intreruperea administrarii insa nu in totalitate. Daca se pierd in totalitate inseamna ca nu ai lucrat/mancat/odihnit suficient sau corect. Vitaminele, amino acizii si mineralele nu ar trebui sa lipseasca. Concentratele proteice/weight gainere/ mrp sunt surse foarte bune pentru un aport mai mare de proteine si de-obicei au un efect mai lent dar mai de durata ca creatina.
Citeste si aceste doua articole de aici: http://www.getfit.ro/suplimente/masa-muscualara-forta.
Alta problema. Suplimentele sunt luate de toata lumea (sub forma de pastile, in care se incadreaza si faimoasele vitamine Cavit, prescriptionate de toti medicii de familie :p). Tine de tine, daca vrei sa iei. Ele iti pot afecta sau nu sanatatea, depinzand de modul de administrare, antrenamente, alimentatie si alte reactii adverse ale corpului tau. Ai grija doar ce iei, vitamine, poti sa iei fara nici-o grija, despre proteine si altele depinde, de tine, tipul tau somatic si alte lucruri. In primul rand daca vrei un ajutor serios, lasa-mi un mesaj pe privat, cu inaltimea, greutatea si timpul de care practici sala, alimentatie si eventual 'buzunar' si poate reusim sa te rezolvam.;)

Multa bafta!

4 răspunsuri:
| chelie91ptm a răspuns:

Pff

| DerFinne a răspuns:

Sal happy la 14 ani sala :O eu stiu ca de la 17 ani in sus, iti incetineste crestereawinking cat despre suplimente nutritive, nu sunt deloc sanatoase... un om a murit de la ele happy Bafta!

| Vasi_2046 a răspuns:

N-ai nevoie de nimic din toate astea, doar o palma frateste dupa ceafa, sa-ti revii din prostiile astea! In primul rand la 14 ani esti copil, muschii ii faci la 25, asa ca mai ai de impins nisip cu lopatica pana atunci! Traieste-ti copilaria!

| nighthope a răspuns:

Omuletule, du-te la un medic nutritionist daca vrei sa te apuci sa iei te miri ce, sa nu-ti **** organismul.