| Kindofkend a întrebat:

Salut, am 14 ani si de cateva luni m-am apucat de sala, recent m-am apucat si de alergat 5-6 km pe zi, cum recomandati sa fac? O zi de alergat si o zi de sala sau le pot face in aceeasi zi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua zilnic ar fi prea mult parerea mea.
Alege zilele in care vrei sa alergi si zilele in care mergi la sala.

7 răspunsuri:
| Yugoslavia a răspuns:

Daca poti recomand sa mergi pe amandoua.Saptamanal dau 3 antrenamente destul de grele la sala si 15km + cardio si ma descurc destul de ok, nu vad de ce n-ai putea sa faci 5-6 km amarati si niste zbenguiala la sala.

| AlinMrs a răspuns:

2 zile de sala si 2 zile de alergat pe saptamana, eu zic ca e suficient. Si incearca sa nu alergi prea mult pe beton.

| Adry05 a răspuns:

Alergatul este bun ca și cardio, deci dacă ai rezistență necesară ar fi bine dacă ai putea merge la alergat și înainte/după la sală să lucrezi o grupă de mușchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că le poți face pe amândouă zilnic. Adică poți, dar o să ajungi curând la epuizare și te vei lăsa de ambele. Nu forța, important e să fii consistent.

| Alexxallexx a răspuns:

Faci alergat de cel mult 2 ori pe saptamana. Si ai grija sa ai adidasi speciali cu talpa moale sa iti protejeze coloana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabile, pentru a creste in masa musculara ai nevoie de surplus caloric. Daca esti genul hardgainer(which means rata metabolica bazala mare si implicit niste calorii de mentenanta mai mari) prea multa alergare te va putea "incurca", in sensul ca va trebui sa bagi si mai multa mancare si va fi si mai enervant. Rezuma te la mai putina alergare zic eu. Dar depinde de la situatie la situaite

| Doboziandreeaioana a răspuns:

Depinde de scopul tău, vrei sa slăbești sau sa pui masa musculara?