| Ionel201011 a întrebat:

Salut, am 15 ani 1.83 si 67kg, fac de 2 saptamani sala am 28-29cm in brat (biceps) si vreau sa stiu in 1-2 luni aproximativ cati cm o sa am in brat? Program - 5 zile pe saptamana merg la sala -

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut!
Conteaza mult daca esti ectomorf, endomorf sau mezzomorf.
http://www.antrenorultau.ro/articol-12/ce-tip-somatic-esti
Asadar daca esti ectomorf cresti mai greu, daca esti mezzomorf cresti mai repede.
Secretul este sa mananci bine
(carne, peste, oua, lapte, branza, soia, fasole, linte, nucioase, semintoase) -astea au cele mai multe proteine.
Daca ai sa cumperi protenie cresti mai repede. Daca faci fara proteine la cutie -cresti mai greu.
Dar cam 1 -2 cm pe luna pui -mai ales la inceput.
La inceput vei creste mai repede -apoi trebuie sa cumperi proeteine.
Nu numarul de zile la sala conteaza. Nomral trebuie sa faci 1 zi da una nu (ca sa cresti repede). sa manaci bine, si sa alegi greutati cu care sa nu poti depasi 7 repetari.
Repet:
1alimentatie bogata
2 o zi da, una nu
3 Greutati cu care sa nu poti depasi 7 -8 repetari.
Succes!