| exercitiipentrumuschi a întrebat:

Salut.Am 15 ani aproape 1, 80 inaltime si 60kg.
Vreau si eu sa pun masa musculara pe mine!
Am putini muschi pe toate zonele corpului,dar nu prea se observa.
Stiu ca trebuie sa mananc alimente bogate in proteine(lapte,carne,branza,oua...)dar nu ma pricep la exercitiile pe care sa le fac.
Deocamdata vreau sa fac muschi(acasa),as vrea sa-mi dati un fel de program pe care sa-l urmez,pentru urmatoarele zone ale corpului(biceps,triceps,antebrat,piept,abdomen, umar si spate).
Nu stiu cum sa combin exercitiile pentru ca am auzit muschii au nevoie de 48 de h sa se recupereze.deci daca stie cineva il rog sa ma ajute,ar fi ideal cineva cu experienta, care stie destul de multe despre sportul asta(Cosmin86) sau oricine altcineva cu experienta.
As face doar flotari, dar nu stiu cum sa-mi fac un program.
VA ROG mult sa ma ajutati.
Celui mai bun raspuns DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Vezi ca exercitiul 1 e prost, mai mult iti distruge incheietura decat s-o construiasca :)

Vezi aici :
http://www.topculturism.ro/antrenament-antebrat/#.VMEXcC44ThU

Citez : "Pasul 3: Renunta la flexia pumnului.".

Eu fac tractiuni cu incheietura indoita, mersul fermierului si ramat cu priza groasa ( gen cand faci ramat cu gantera, infasoara gantera in prosop de mai multe ori, la maner ma refer, ca sa fie mai gros ).

18 răspunsuri:
| madamme a răspuns:

La varsta ta esti in crestere.
Incearca sa iti faci un abonament la sala.

| sNare a răspuns:

Workout.ul e o chestie destul de serioasa care implica atat exercitii fizice cat si o alimentatie corespunzatoare dar lucrurile de care ai nevoie cel mai mult in construirea unui corp musculos sunt: perseverenta, motivatia si consecventa in repetarea exercitiilor.
1. Exercitiile fizice: exista doua tipuri - pentru masa (repetari putine cu greutati mari) si fibra (repetari multe cu greuati mici sau medii). Important este sa lucrezi toti muschii pentru ca intregul tau corp sa se dezvolte armonios. Aici un program de exercitii pe zile ar fi obligatoriu,.dar pentru asta ar fi bine sa ai totusi 2 gantere sau un extensor. Despre alimentatie ai zis bine, trebuie sa ai 5-6 mese pe zi, mici dar bogate in proteine.
Ti-am zis cam putine lucruri la exercitiile fizice dar orice ai face trebuie facut corect. daca vrei mai multe informatii lasa-mi mesaj aici: silly.billy_no1@yahoo.com

| Cosmin86 a răspuns (pentru sNare):

Serios? Exercitii pentru fibra cu repetari multe?

Masa e facuta DIN FIBRE copil mic ce esti.

multe repetari = REZISTENA, in niciun caz fibra

| exercitiipentrumuschi explică:

Flotari pot face in jur de 50, deci am ceva forta, totusi nu prea am primit raspuns la intrebarile mele.

| exercitiipentrumuschi explică:

Cosmin,eu m-am referit la faptul ca din tot ce am facut eu pana acum, am capatat destula forta ca sa pot face in jur de 50 de flotari, m-ai inteles gresit!
Ma poti ajuta si pe mine cu exercitii, care sa dea rezultate la grupele precizate de mine sau poate chiar si un program...

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

Ai capatat destula REZISTENTA ca sa faci 50 de flotari.

cine face 50, chiar si 100 de flotari are REZISTENTA, nu forta.

Forta = 1 flotare cu o greutate foarte mare.

| exercitiipentrumuschi explică:

Ok si este bine sa zicem daca fac 30 de flotari a cate 3 serii? Adica in total vreo 90 dimineata si 90 seara? Si sa le fac sa zicem luni, apoi miercuri, apoi sambata? Daca nu, cand?

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

1. normal ca NU, termina cu "dimineata, seara, etc".

Ca sa faci muschi, lucrezi o grupa dupa 2-3 mese si apoi 4-5 zile nu o mai lucrezi DELOC.

Daca luni fac piept, pana lunea viitoare NU MA MAI ATING DE PIEPT.

2. Invata sa dai reply pe raspuns, sa primeasca si userul NOTIFICARE ca ai comentat ceva, nu mai pune comentariu general

| exercitiipentrumuschi explică (pentru Cosmin86):

Ok,pana aici am inteles, acum :
1. Ce exercitii mi-ai recomanda pentru piept?
2. Daca mi-ai spus ca in caz ca voi face pentru piept luni, nu mai fac toata saptamana la PIEPT, insa cate ore sa tina antrenamentul pentru piept, cu tot cu pauze intre exercitii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

40 de minute.

Faci asa :

- 4 serii impins cu haltera orizontal
- 4 serii impins cu gantere inclinat
- 4 serii flotari la paralele ( stii, unde ai tot corpul in aer, alea sunt flotari adevarate ).

Si alegi o greutate cu care sa nu poti peste 8 repetari.

POTI peste 8 repetari ( chiar si la flotari ) => maresti greutatea.

| exercitiipentrumuschi explică (pentru Cosmin86):

Ok,voi incerca asa, sper ca asa sa se puna muschii mai bine decat daca faci o zi da, o zi nu...Si pentru abdomen, tot o data pe saptamana, si sa fac mai multe tipuri de exercitii sau doar cele obisnuite si cate serii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

Mi se pare o pierdere de vreme sa lucrezi abdomenul direct... se lucreaza destul cand faci piept, spate, picioare.

| exercitiipentrumuschi explică (pentru Cosmin86):

Bine,deci il las deoparte.
Insa pentru. antebrat ce mi-ai recomanda(ce exercitii)?
1.Stiu,doar pe cel in care tin in mana o haltera sistau cu mainile pe o banca, iar incheietura o aplec in fata si in spate...
2. Legat de spate, daca fac exercitiile spuse de tine, o data pe saptamana, diferenta se va cunoaste in mai putin de 1 an? Adica sa zis ca prin tricou/bluza sa se vada "pectoralii" iesiti in evidenta?

| exercitiipentrumuschi explică (pentru exercitiipentrumuschi):

Scuze la 2. Vroiam sa spun "legat de piept".

| exercitiipentrumuschi explică (pentru Cosmin86):

Ti-am acordat funda, dar nu ma mai lasa sa vad ultimul raspuns dat de tine.
De ce? sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

Pai ultumul raspuns ( daca aluia i-ai dat "funda" ) apare sus de tot acum, chiar sub intrebare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru exercitiipentrumuschi):

Vezi ca exercitiul 1 e prost, mai mult iti distruge incheietura decat s-o construiasca :)

Vezi aici :
http://www.topculturism.ro/antrenament-antebrat/#.VMEXcC44ThU

Citez : "Pasul 3: Renunta la flexia pumnului.".

Eu fac tractiuni cu incheietura indoita, mersul fermierului si ramat cu priza groasa ( gen cand faci ramat cu gantera, infasoara gantera in prosop de mai multe ori, la maner ma refer, ca sa fie mai gros ).

| BlackFame a răspuns:

Ai nevoie de putere in brate pentru flotări. Eu ca sa fac flotări Prima data am început sa-mi întăresc muschii cu greutăți (dacă nu ai greutăți pune in doua plase câte un kg de faina si foloseștele pe post de greutăți).
Pentru abdomen îți recomand sa începi cu 15 abdomene si pe parcurs mai adaugi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BlackFame):

In brate pentru flotari? La flotari intra 70 % piept si doar 30 % brate ( si nici macar "brate", ci doar triceps si putin din umar ).

Mai documenteaza-te