| Gheorghe888 a întrebat:

Am 15 ani si 2 zile si 1.83.As vrea sa ma apuc de înot deoarece în copilărie (6, 7ani)l-am practicat cam o lună în vacantele de vară din anii respectivi și am avut o creștere consideră.Eu am fost înalt de mic, cred ca acest lucru se datoreaza si inotului (la 13 ani fix aveam 1.78).Iar în timpul clasei a 7a am ajuns la 1.83.Anul acesta m-am pregătit pentru E.N. si nu am făcut miscare deloc (învățam de la ora 3 dupamiaza până la 12-12:30seara )iar în weekend aveam meditații iar în timpul ramas lucram. Credeti ca daca m-as apuca din nou de inot (20sedinte/luna)pe tot parcursul anului școlar si vacanta de vara si m-as inscrie in echipa de handbal a liceului as putea ajunge la sfârșitul liceului la 1.90?

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

NU.
Nu inotul te-a inaltat, a fost o coincidenta. Ai anumite perioade de crestere. E posibil sa ajungi la 1, 90, dar e la fel de posibil si sa stagnezi. Iti e scris in ADN cat si cand cresti, nu poti influenta asta (poate doar cu hormoni somatotropi, ceea ce nu-ti recomand).

| Roxy_Racheta_1997 a răspuns:

Nu, nu prea ai cum. Majoritatea oamenilor pana la varsta de 15 ani ( inclusiv) au crescut aproximativ 95 % din inaltimea lor definitiva. Atunci cand erai mic ai avut un puseu de crestere sau ceva. Oricum, eu zic ca esti destul de inalt.

| Mihail888 a răspuns:

Roxi_Racheta_1997,esti proastă! Eu am fost la fel de înalt ca el pe a8a.Pe a9a am intrat la înot si am intrat la echipa de handbal a liceului iar în timpul liber mergeam cu bicicleta iar la sfârșitul clasei a9a am ajuns la 1.90 iar tatal meu nu este înalt, are 1.74 asa ca nu poti spune ca este ceva genetic.