| мутнιc a întrebat:

am 15 ani si am inceput de vreo luna jumata sa trag de o haltera de 4kg. nu vreau sa ma apuc de sala. dar se pare ca degeaba tot trag, imi puteti recomanda ceva sa imi creasca masa musculara mai repede? Nu vreau sa aud de steroizi happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai nu inteleg, ce rezultate vrei sa ai cu o haltera de 4 kg? cu care probabil lucrezi si haotic

Fa-ti un program si asigura-ti 2 grame de proteina / kg-corp, fara asta tragi degeaba.

In ordinea importantei conteaza : alimentatia, odihna, antrenamentul, suplimentele.

Daca nu ai alimentatia si odihna la punct, te antrenezi cam degeaba.

Si acasa NU o sa ai nici pe departe rezultatele de sala, ci rezultate mult mult mai slabe, din simplul motiv ca nu poti lucra muschii din toate unghiurile si nu ai conditiile necesare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

+ ca acasa mai te cheama mama, mai intra unu pe mess, mai te duci sa te uiti pe balcon laughing, mai una mai alta si faci o laie. happy

9 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Probabil vrei sa spui gantera? haltera de 4 kg e nimica toata ar insemna bara si cam 1kg maxim in ambele parti laughing
nu stiu ce sa iti recomand decat sa faci si flotari, sa poti face peste 30 si sa maresti greutatea, si eu faceam tot pe la anii tai cu ceva de 4kg si la inceput abia puteam face cateva repetari, acum una de 4 e doar de intretinere laughing

oricum nu ai sa vezi cresteri impresionante in masa daca nu te alimentezi si odihnesti corespunzator

| Cosmin86 a răspuns (pentru DimLight):

Depinde de bara, bara de la sala are 20 de kg happy

| deathy a răspuns:

Salut.Cumpara-ti niste greutati, desi sunt mai scumpe.Greutatea este mult prea mica si facand aceleasi exercitii muschii tai s-au obisnuit.Cu 4 kg cat ai vrea sa cresti?
Pentru masa musculara faci cu greutati incat sa faci 6-10 repetari si poti lua niste proteine, eu stiu...totall mass de exemplu.Cauta pe net, nu prea ma pricep la proteine avand in vedere ca nu am luat niciodata. Spor la lucru!

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

Ai luat proteine, din alimentatie happy

| RamboBike3 a răspuns:

Muschi nu se formeaza asa repede ...trebuie sa ai rabdare si sa mai faci ceva langa sa faci abdomene, sa alergi, sa faci mult sport, sa manci sanatos.

| Sophie02 a răspuns:

Probabil s-a obisnuit corpul tau cu dificultatea halterei de 4kg. Ar trebui sa iti cumperi unele mai grele.

| karatistu a răspuns:

Daca fumezi ai slabe sanse iar daca faci in fiecare zi treptat adica azi 5 maine 10 poimaine 15 si tot asa o sa-ti creasca musculatura. FUNDA daca ti-am fost de ajutor

| Cosmin86 a răspuns (pentru karatistu):

Aiurea, musculatura creste marind greutatea, NU numarul de repetari. Ce spui tu e pentru rezistenta