| VladutzVlad a întrebat:

Salut, am 15 ani si ma gandeam sa merg la sala sa-mi lucrez abdomenul, sa am si eu ceva "patratele". Imi influenteaza asta cumva cresterea? Daca da cum si datorita caror exerciti? sau ce ar fi bine sa fac?

Răspuns Câştigător
| suculete12 a răspuns:

Du-te la sala si fa toate grupele musculare si nu te feri de nici un exercitiu. Stoparea cresterii este un mit prost si vechi

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si inca ceva, patratelele se obtin din alimentatie, nu din exercitii.

Doar copiii mici fac patratele cu exercitii.

| marian951 a răspuns:

Salut.
Mersul la sala nu iti influenteaza cresterea.
Insa la varsta ta cartilajele tale nu sunt inca foarte tari si daca nu faci exercitiile cum trebuie sau ridici mult o sa ai probleme mai tarziu.

Daca vrei poti sa mergi insa nu te forta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru marian951):

Daca nu faci exercitiile cum trebuie o sa ai probleme indiferent de varsta.