| nicu_4067 a întrebat:

Salut..am 15 ani si ma ocup cu sportul de 2 ani, am 170m si 54 kg! vreau sa stiu daca e bine sa iau suplimente pentru masa muscularadar fara sa merg la sala,adica sa ma antrenez acasa cu gantere,gire, la paralele si bara, sa fac flotari etc........Va rog sa dati un raspuns corect, si unele sfaturi care m-ar putea ajuta.Dau funda plus vot

9 răspunsuri:
| cocorulpurpuriu a răspuns:

Draga tinere, iti urez bafta cu ideea de a face muschi. Nu e bine sa iei suplimente de la varsta ta, asa ca nu o face! Vei reusi sa ai muschi si fara pastile...fa exercitii acasa si peste vreo 2 ani.du-te la sala..Bafta!

| Alberto97 a răspuns:

La 15 ani suplimente nu recomand mai bine mergi la sala ca te mai ajuta acolo iti da sfaturi sau daca nu ai bani fa acasa nu uita nu conteza doar ca fa flotari si altele conteza sa si manci sanatos bafta funda pls

| gabigabi989898 a răspuns:

Dupa parerea mea, daca faci sport de 2 ani inseamna ca ai muschi destul de mari. In orice caz, daca vrei o bara ea e buna pentru coloana. Flotarile sunt bune deoarece forteaza muschii... Sper ca ti-am fost de ajutor.

| bObby123 a răspuns:

Cunosc un baiat care a luat proteine fara sa mearga la sala... si sa ingrasat ca un porc, eu nu iti recomand sa iei daca nu mergi la sala!
bft

| Cosmin86 a răspuns (pentru gabigabi989898):

Nu chiar, are o alimentatie normala, deci degeaba face de 2 ani.

fara o alimentatie specifica pentru muschi, nu au din ce sa se formeze

| Cosmin86 a răspuns (pentru bObby123):

Ce proteine a luat prietenul tau mai exact? Ca o proteina e aproape imposibil sa fie convertita in grasime ( sunt diete de slabire care se bazeaza pe EXCES de proteine, exemplu dukan )

| bObby123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Baiatu a fost plecat in afara si nu stiu exact ce proteine a luat el, dar o sa il intreb pentru tine. Si cand a venit in tara nu la mai cunoscut nimeni laughing se facuse dita mai babau, cand l-am intrebat ce a facut de sa ingrasat in halu ala, mi-a zis ca a luat proteine si nu mers la sala. adica nu a depus nici un efort... si rezultatu nu a incetat sa apara!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bObby123):

Proteinele sunt folosite si pentru slabit.

Prietenul tau probabil a luat un weight gainer ( supranumit "proteine masa musculara" ), care e bazat pe carbohidrati ( peste 50 % carbohidrati ), si carbohidratii ingrasa happy

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Pai e bine sa consumi proteine pentru ca te ajuta la masa musculara, insa cam nasol sa stai acasa happy... nu o sa lucrezi asa de bine ca la sala