| Andrei4KiLL a întrebat:

Am 16 ani și 55 kg. Fac sala de o luna și iau pro gainer cu carbohidrați. Un culturiști mi a spus sa iau whey protein gold. Ele sunt cele mai bune și sa mi iau carbohidrații din mâncare. Și sa las pro ginerele și celelalte pentru ca ele conțin zahar.ce sfat îmi dați? Sa mă țin de pro gainer sau sa iau whey?
Funda. Va rog tare mult sa mi spune ți părerea voastra. SI CARBOHIDRATII ( Ca suplimente ) adica am vazut ca sunt 16, lei 32 lei.Doar carbohidrati.Si sa combin carbohidrati cu un whey sau altceva.?

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Ideea este ca poti sa iti mei mult mai usor din mancare carbohidratii decat proteinele.

Ca sa iti iei echivalentul de carbohidrati din gainer este suficient sa mananci o banana. Pe cand ca sa iti iei echivalentul de proteine trebuie sa mananci vreo 2 fripturi de piept de pui. Intelegi care este chestia?

Nici eu nu sunt de acord cu gainerele, mi se par bani aruncati pe fereastra, se mai termina si repede. Ia-ti un concentrat sau izolat proteic din zer, iar carbohidratii i-ai din mancare.

Iar da carbohidratii din majoritatea gainerelor sunt doar zahar, nu sunt carbohidrati de calitate.

| sanboss a răspuns:

Tati ia-ti un izolat proteic, si o puna de - dextroza... combinale si vuala... iti iasa un shake de milioane

| ChrystianSandu a răspuns:

Ai 16 ani, crede-ma nu este nevoie sa iei suplimente. E decizia ta, ia ce vrei, zahar-ul nu te afecteaza asa tare pe cat afecteaza excesul de CARBOHIDRATI ficatu`. Deci, ambele sunt bune.

| Andrei4KiLL explică:

Carbohidrații afectează ficatul? Adică eu dacă mănânc o banana îmi afectează ficatul? Sau ce vrei sa spui

| AlexAVR a răspuns:

Și eu sunt de acord că mai bine mă ânci, decât să iei proteine și să te "distrugi" puțin pe interior.
Eu sunt în situația ta, 16 ani, 1.78, 55 de KG.
O să-ți vin cu un răspuns complet diferit de întrebarea ta, dar te va ajuta mult. Sau, nu știu..la mine a funcționat.
De ce să nu iei GFX-8? Masă musculară, energie, inclusiv KG în + vizibile ușor.
Ești cam slab, mai ales că este perioada de vară (mai pe scurt perioada de tonifiere, în termeni de *culturism*)
Mai bine le tonifiezi KG-mele adăugate în + din GFX-8.
Eu de la 55 KG, cu GFX-8 am ajuns l 63 în 2 săptămâni.(forța este atât vizibilă, inclusiv că se simte, dacă ai niște KG în +)
Sper că te-am ajutat, fundiță?
GFX-8 este tot un gainer.winking

| Andrei4KiLL explică (pentru AlexAVR):

GFX-8? thinking Chiar nu am auzit de el.O sa incerc, intai il termin pe acesta, si vad. Daca pun sau nu.