| alex96korn a întrebat:

Am 16 si fac culturism de 1 an de zile.AS dori sa imi fac muschii sa fie definiti si sa scap de grasimea de jos.precizez ca nu vreau sa scad in masa musculara.

Răspuns Câştigător
| FuriousMadalin96 a răspuns:

Salut,daca vrei sa intri in perioada de definire, scade din portia de carbohidrati, consuma proteine, la sfarsitul antrenamentelor baga 30 min de alergat + bicicleta. Daca esti atent la numarul de calorii pe care le mananci si faci cardio o sa vezi rapid schimbari.

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca zici ca faci culturism de un an de zile inseamna ca stii deja cu ce se mananca sportul asta si nu prea ar trebui sa mai pui intrebari pe aici.

E simplu ce trebuie sa faci. Antrenamentele de forta le lasi adaugi mult cardio. Ideal ar fi sa alergi undeva in jur de 30-40km pe saptamana. Mananci muuulte proteine de preferat ar fi sa suplimentezi cu concentrat proteic din zer si aminoacizi. Shakeul imediat dupa antrenament iar aminoacizii impartiti pe parcursul zilei. Si o sa slabesti fara sa pierzi masa muculara.

| IonutDX a răspuns:

Ce mananci de ai grasime? Ce regim de hrana ai? Consumi substante de genul creatina si alte gunoaie asemanatoare care au un efect negativ asupra sanatatii in timp?

Sper ca nu te numeri printre clientii celor de la McD, KFC etc

| alex96korn explică (pentru IonutDX):

Nu mananc fast food aproape deloc, sucuri nu beau si nu am luaat nici un supliment. o singura data am luat animal pak pentru forta si as dori acum sa incerc amino 8000 sau serious mass

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutDX):

Serios? creatina are efecte negative asupra sanatatii?

HANAR NU AI despre ce e vorba, nu?

| IonutDX a răspuns (pentru Cosmin86):

Pe ce te bazezi cand spui asta? Parerea vanzatorului?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutDX):

1. creatina este produsa de corpul tau zilnic
2. creatina se gaseste in carne si in peste

Sa inteleg ca tu esti vegetarian? Si daca esti vegetarian, TOT ai creatina in corp ( vezi punctul 1 ).

http://www.doctor.info.ro/creatina.html

citez : "stiindu-se ca principala sursa de creatina este carnea (dintre alimente). " ( se mai gaseste si in alte alimente ).

| IonutDX a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu sunt impotriva creastinei sintetizate sau extrase si aflate in suplimente, nu am nimic impotriva celei aflate in produsele vegetale, anim, ale sau cea create de organismul uman.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutDX):

Sa inteleg ca esti impotriva suplimentelor in general?

De ce? Mi se pare o metoda simpla sa-ti asiguri ce-ti lipseste din alimentatie

| IonutDX a răspuns (pentru Cosmin86):

Da.
Vreau sa fiu sanatos si sportul are o contributie importanta. Nu vreau sa consum substante, aflate in suplimente, pe care corpul si le poate asimila din hrana, cele aflate in fructe si legume sunt asimilate cel mai usor, probabil asta se datoreaza faptului ca omul a consumat o lunga perioada de timp fructe si legume si abia mai tarziu carne si cum organismele cu cat sunt mai complexe cu atat necesita mai mult timp pentru adaptare, alegerea fructeleor si legumelor, in detrimentul carnii, dar mai ales substelor de sinteza, e alegerea cea mai buna, din cand in cand hrana contine si carne.

Daca vrei sa cumperi creatina sau alte substante, cauta pe ebay substantele in varianta pura. Creatina era in jur de $18 /kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutDX):

Stiu, cumpar in varianta pura si avizate, dar nu de pe ebay... iar 18 $ / kg e dubios de ieftina. Cumpar ce nu-mi asigur din alimentatie, chiar daca in general mananc sanatos, am zile cand nu-mi pot asigura.

Apropo, te-ai gandit vreodata cati steroizi au bagat bodybuilderii vegetarieni? Ai incercat vreodata sa pui muschi mancand doar fructe si legume (nu din articole, din experienta proprie as vrea sa-mi spui)?

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Pentru definire faci multe repetitii cu greutati mici happy. Iar cu grasimea... in ce zona ai grasime, pe abdomen?