| bebestefanel a întrebat:

As vrea sa stiu daca pot lua l-carnitina combinata cu creatina. M-am interesat si am auzit ca l-carnitina te ajuta sa arzi grasimea. Eu am muschi, dar problema este ca am si burta si as vrea sa scap de grasimea de pe abdomen dar nu as dori sa scad si din muschi..si doresc sa aflu daca pot sa combin l-carnitina cu creatina pentru a pune masa musculara in continuare dar sa scap si de grasimea de pe abdomen! Fac sala 5 zile pe saptamana si as dori sa stiu daca creatina ingrasa.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Ok, deci// Nu's asa avansat, as avea cam 1 an in palmares adunat de sala, deja vad ca gandesti gresit.
Exista 2 faze in culturism : Bulking si cutting.
- Bulking faci atunci cand vrei sa iei in greutate, sa castigi masa. Vrei sa castigi masa si forta cu un minim surplus de grasime, te asigur ca o sa fie si grasime, n-ai ce face decat daca te incadrezi in acei 1%(dintre bodybuilders) care pot castiga masa si slabi(ardere de grasime) in acelasi timp. Nu are un interval anume, tu iti faci fazele astea cum vrei/ dupa rezultate. De obicei vara se face cutting.
-Cutting faci cand vrei definire, cand ai adunat prea multa grasime din bulking. Practic incerci sa arzi grasimea si in acelasi timp sa-ti mentii masa pe care ai castigat-o, o sa pierzi masa iti garantez. In perioada asta poti sa iei aminoacizi, dar poti de asemenea sa continui cu proteina si creatina. Apropo, creatina se poate lua 7/7 si nu, nu ingrasa, dar te poate balona pentru ca poate retine apa, zic poate pentru ca difera de la corp la corp.

As zice sa incepi cutting la vara pana ajungi la rezultatele dorite. Antrenamentele ar trebui sa fie cam de aceeasi intensitate, doar ca mai putine calorii, o sa te simti mult mai slabit, depinde.
Deasemenea, l-carnitine face parte din aminoacizi. As zice sa nu iei numai l-carnitine, ci sa iei aminoacizi care contin si l-carnitine si te asigur ca mai toate borcanele contin. In plus au cantitati echilibrate de L-Leucine L-Isoleucine L-Valine etc.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creatina nu arde nimic, creatina retine apa in muschi, grasimea se transforma in glucide si apoi in energie simplu, creierul isi ea partea din glucide apoi organismul, grasimea abdominala se arde cand intensitatea e peste 60% ceea ce nu reusesti prin alergare, culturism doar sprinturile te fac sa treci peste 60% din potentialul tau genetic
https://www.youtube.com/watch?v=F4S3-Jk0OCY

| kiri11 a răspuns:

Incearca produsul men solutio, din cele spuse de barbatul meu, te poate ajuta happy