| Sergiu3210 a întrebat:

Salut, am 17 ani 1, 72m si recent am slabit de la 75 kg la 60, insa nu mai am muschi si as vrea sa incep sa pun niste masa musculara, insa cand trebuie sa pui masa musculara trebuie sa fiu in surplus caloric si imi este frica sa incep sa mananc ca nu cumva sa ma ingras la loc, ce este de facut? (am abonament la sala dar tot imi este frica ca nu cumva sa ma ingras iar deoarece am depus un efort mare sa slabesc)

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Surplusul caloric poate fi foarte mic sau inexistent. Vei creste oricum. Doar sa nu fii in deficit pentru ca va fi foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manânca la menținere.

| TLF92 a răspuns:

Ia legatura cu un antrenor de fittness, el o sa te indrume ce sa mananci, cand si cum happy Difera in functie de genetic, daca esti slab ectomorph o sa iti cam blestemi zilele, vei avea de muncit ani de zile sa ajungi la un nivel ok fata de alte tipuri somatice

| Gigi777 a răspuns:

Cum sa-ti fie frica sa mananci? Cum, vrei sa mori de foame? Daca vrei sa dezvolti musculatura trebuie sa si mananci.