| Matteo1234 a întrebat:

Salut, am 17 ani, fac sala de ceva timp dar nu prea vad cine stie ce diferente, tin sa mentionez ca sunt si ectomorf, treaba e ca mi s-a spus ca daca nu consum suplimente nu o sa ma dezvolt asa repede, un baiat mi-a zis ca ar fi ok sa iau BCA si WHEY, BCA inainte de antrenament si Whey dupa, treaba ca vreau sa stiu cat de eficiente sunt, nu prea vreau sa arunc 160 de lei pe geam.

Mersi mult pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| 1231242 a răspuns:

Ca ectomorf ce mai mare greseala pe care o poti face este sa te antrenezi in fiecare zi, antreneaza-te la 3-4 zile cu un program full body workout,nu uita rezultatele vin din ce mananci si odihna, antrenamentele doar dau tonul, nu zic sa le neglijezi cumva, dar nu-s asa importante, crede-ma.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu dupa ce mam documentat serios in privinta asta, consider ca testosteronul este foarte important, deci fa niste analize sa vezi cum stai cu el, faza cu multe proteine nici un studiu ca trebuie sa consumi 2 grame per kg https://www.livescience.com/......-work.html
https://bayesianbodybuilding.com/......ybuilders/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu a dovedit

| Otto19 a răspuns:

Nu, fara proteine, nu ajuta chiar mult doar 5 % dar daca tot vrei sa iei ceva ia creatina sau facut atatea studi pe ea in cat nu ai ce sa patesti
*Gusta din placerile vieti *

| XcCrSsX a răspuns:

Mananca mai multe proteine si carbotongueroteinele se iau din lactate, carne si unele legume cum ar fi fasolea de exemplu, Carne mananca dar o carne fara grasime peste, pui...Sunt 2 tipuri de carbo:Complexi si simpli:Cei simpli sunt ca un energizant se iau inainte de sala iei se gasesc cel mai des in sucuri,dulciuri.iar cei complexi in orez, cartofi, cereale, fulgi de ovaz, mai ai nevoie si de grasimi sanatoase poti manca alune, icre..La sala nu baga 6-8 repetari baga 12-15 baga greutate mare dupa mica si invers.Eu asta fac si am inceput sa ma dezvolt am un an jumate de sala happy