| asdasda a întrebat:

Salut!
Am 17 ani, si fac sala de aproximativ 4 luni. As dori sa ma ajutati cu un program pentru marirea masei, sau niste sfaturi privind marirea masei musculare.
Recent, de 2 saptamani, am inceput sa iau un supliment, Ultra Amino.

Programul care il respect acum este :
Luni: Piept si Tricept
Marti: Umeri
Miercuri: pauza
Joi: Biceps si trapez
Vineri: Spate
si acasa fac abdomen.

M-ar interesa in special un program pentru nutritie si niste sfaturi. Din cate am inteles pentru marirea masei trebuie sa faci cam 6 repetari cu greutati mai mari decat cele pe care le foloseai pana acum.

Fiind la inceput, multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu nu as lua amino, mai bine o proteina care e oricum compusa din aminoacizi.

Ce inaltime/greutate ai?

Legat de nr de repetari :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Si de nutritie :
http://www.culturism.ro/......ulara.html

Sau poti gasi si alte informatii pe net, sa ai si tu vreo 4-5 mese pe zi bogate in proteine.

| FitMonkey a răspuns:

6repetari=forta
8-10repetari=masa musculara
un program ideal de 4 zile:
luni piept biceps
marti picioare umeri
miercuri pauza
joi spate triceps
vineri trapez abdomen

minim 4-5 mese pe zi bogate in proteine, 8ore de somn
bft