| andreigustaviol a întrebat:

Am 18 ani si 1, 75cm si as vrea sa ma apuc sa inot cam de 2-3 ori pe saptamana, credeti ca as putea sa ma mai inalt? Ce as putea sa mai fac? Momentan fac si sala + karata + alergari seara ( cca.5km/seara). Voiam sa imi fac un program de cand incepe vara: luni - sala + alergare, marti - inot + karate, miercuri sala+ alergare, joi inot+karate si vineri sala + alergare. Sau ce as putea face sa ma mai inalt? Sfaturi?

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei, de inaltat nu te vei mai inalta decat atat cat ti-e scris in ADN. Poti sa cresti si la 20 de ani fara sa faci niciun sport, iar in acelasi timp poti sa stagnezi la 18 practicand toate sporturile posibile. Asta e adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci atatea sporturi te inalti sigur. Un baschet daca mai strecori e penal.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca esti ironic laughing

| CulturismsiFitness a răspuns:

Daca cauti rezolvare la problema ta, mai taie din ele (sporturi).
Faci prea multe si mi se pare absurd sa faci atata cardio.
Daca esti sporiv de performanta atunci te ajuta, daca nu le faci degeaba.
Fapt dovedit medical care favorizeaza cresterea sunt baschetul, handbal, volei. Daca vrei sa cresti fara sa practici sporturile acestea atunci stai atarnat de o bara fara ca picioarele sa atinga pamantul timp de 5 minute dimineata si 5 minute seara, dupa cateva luni se vor putea vedea rezultate, asta daca geneticul tau este predispus la crestere in continuare.

| andreigustaviol explică (pentru CulturismsiFitness):

Si spui atunci sa renunt la inot si sa merg la baschet? Dar nu cred ca m-ar lua in echipa din moment ce nu am o inaltime foarte mare si am si 18 ani... deci ce imi recomanzi sa fac? Sa continui sala + alergare si inot + karate sau sa cum sa fac?